26.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Viaceré ikonické pamiatky na Slovensku na protest zhasli

Oravský hrad, Spišský hrad, hrad Devín, Nový zámok v Banskej Štiavnici či Dóm svätej Alžbety v Košiciach o 19.00 h spolu s viacerými ďalšími ikonickými kultúrnymi pamiatkami po celom Slovensku zhasli, alebo na nich vyvesili čiernu vlajku. Stalo sa tak na protest proti návrhu na zmenu pamiatkových úradov na špeciálne stavebné úrady.
     

„Je to symbolický krok k tomu, čo nás čaká, ak parlament schváli nový návrh zákona o výstavbe,“ vyhlásila iniciatíva, ktorú zverejnila organizácia Čierne diery. Zapojili sa do nej viacerí ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeológovia, architekti či akademici.
      Systém ochrany pamiatok na Slovensku podľa nich v súčasnosti nie je dokonalý, ale transformácia na stavebné úrady „plánovaná rýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia“ bude, ako tvrdia, znamenať paralýzu odbornej práce pamiatkarov a ohrozenie pamiatok.
      „Nový zákon je veľkým nepochopením toho, čomu sa pamiatkari venujú, majú venovať a aké sú problémy pamiatok na Slovensku,“ upozornili s tým, že namiesto zvyšovania odbornosti a zlepšovania služieb poskytovaných občanom čaká pamiatkarov neexistujúci počítačový program a množstvo byrokracie. Kritizujú taktiež, že pripomienky odbornej verejnosti a pamiatkarov dosiaľ neboli akceptované.
      

Do protestu sa zapojili aj pamiatky, ako hrad Strečno, Kalvária v Banskej Štiavnici, historická mestská radnica v Bardejove, Stará radnica v Bratislave, bratislavský Slavín, hrad Beckov, Budatínsky hrad, Zvolenský zámok či Dóm sv. Martina v Bratislave.
      S návrhom na zmenu krajských pamiatkových úradov (KPÚ) a Pamiatkového úradu (PÚ) SR na špeciálny stavebný úrad pre národné kultúrne pamiatky, pamiatkové rezervácie a územia svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ráta novela zákona o výstavbe.
      Ministerstvo kultúry pre TASR na protest reagovalo tým, že sa tento týždeň jeho zástupcovia stretnú s predstaviteľmi PÚ i KPÚ a budú s nimi o zmenách diskutovať. Rezort deklaruje, že veľkú väčšinu pripomienok PÚ spracovalo a presadzovalo v procese tvorby zákona. Navrhovaná reforma má podľa ministerstva priniesť transparentnejšie procesy a posilniť kompetencie pamiatkarov v rozhodovacom procese. Novela, ako tvrdí, počíta aj so zvýšením kapacít zamestnancov a potrebných finančných prostriedkov.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články