19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Veterinári za posledný polrok nezaznamenali africký mor u domácich ošípaných

Štátna veterinárna a potravinová správa v poslednom polroku nezaznamenala výskyt afrického moru u domácich ošípaných. Na druhú stranu sa rozšíril výskyt choroby u uhynutých diviakov v okrese Zlaté Moravce v Nitrianskom kraji. Informoval o tom po rokovaní vlády riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš.

Veterinári za posledný polrok nezaznamenali africký mor u domácich ošípaných

Riaditeľ ŠVPS uviedol, že je celá oblasť monitorovaná a doteraz bolo zaznamenaných 10 kusov chorých zvierat. V ďalších častiach Slovenska, kde sa africký mor vyskytuje už chronicky, spôsobil obrovské úhyny zvierat, a to najmä v okolí Trebišova, Košíc či Prešova.

„Na Slovensku sa vtáčia chrípka nepotvrdila od jari 2022, ani u voľne žijúceho vtáctva ani u domácej hydiny,“ uviedol Jozef Bíreš. ŠVPS vyzýva chovateľov hydiny, aby boli opatrní a vylúčili akýkoľvek kontakt s divo žijúcimi vtákmi, ktoré tento vírus prenášajú.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články