27.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Veterinári udelili pokuty potravinárskym podnikom: Často nedodržiavajú hygienu

Priebežné výsledky úradných kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR ukazujú, že rad prevádzkovateľov potravinárskych podnikov najčastejšie zo všetkých zistených nedostatkov nedodržiava hygienu prevádzkarne, hygienu predaja, skladovania a hygienu technologického zariadenia .

Veterinári udelili pokuty potravinárskym podnikom: Často nedodržiavajú hygienu


      Ako ďalej informovala ŠVPS v správe z úradnej kontroly potravín za mesiac august 2021, inšpektori orgánov ŠVPS vykonali v uvedenom mesiaci v zmysle zákona o potravinách celkom 3987 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Z uvedeného počtu bolo zistených 1048 nedostatkov. Prekontrolovaných bolo 1509 právnych subjektov a 2398 prevádzok.
      Z celkového počtu kontrol kontrolóri najviac úradných kontrol v mesiaci vykonali v malých predajniach 1217 (30,5 %), v stredných predajniach 1012 (25,4 %) a vo výrobe 708 kontrol (17,7 %). Inšpektori vykonali 67 kontrol mimo bežnej pracovnej doby, z čoho pri 24 kontrolách sa zistili nedostatky. Mimo pracovnej doby bolo skontrolovaných 44 právnych subjektov a 64 prevádzok, nedostatky sa zistili na 24 maloobchodných prevádzkach.
      „Najviac nedostatkov bolo v hygiene budov a prevádzky, v hygiene technologického zariadenia a pomôcok, v predaji po dobe spotreby a minimálnej trvanlivosti,“ upozornila ŠVPS.
      S cieľom odstránenia zistených nedostatkov boli podľa správy na mieste u prevádzkovateľov potravinárskych podnikov uložené opatrenia a blokové pokuty v celkovej výške 5435 eur.
      Ďalšie nedostatky, ktoré sa zistili počas výkonu úradných kontrol, sa riešili v tzv. správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách. „V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 49 rozhodnutí o pokute v správnom konaní. Pokuty boli uložené vo výške 74.050 eur. Najvyššia právoplatná pokuta v mesiaci august predstavovala 20.000 eur,“ dodali veterinári v správe.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články