19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Veronika REMIŠOVÁ proti Kolíkovej: Trestať za názor? Ako za komunistickej totality!

Trestať za názor, hoci aj v danom momente nepravdivý, je v 21. storočí a v dobe ťažko vybojovanej slobody slova šialenosť a pripomína zákony komunistickej totality.

To, že šíriť neoverené, alebo doslova nepravdivé informácie sa nemá, je celospoločenský konsenzus a prirodzený morálny zákon.

Ale posielať za to do väzenia je nebezpečný nápad, ktorý ohrozuje slobodu slova a základné princípy demokracie.

Veronika REMIŠOVÁ proti Kolíkovej: Trestať za názor? Ako za komunistickej totality!
Veronika Remišová, zdroj: FB

Z dielne ministerstva spravodlivosti prichádza návrh novej skutkovej podstaty trestného činu, ktorý je zadefinovaný takto vágne: „Výroba alebo rozširovanie vedome nepravdivej informácie, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu“.

>>>Maroš ŽILINKA: Podstata trestného činu šírenia nepravdivej informácie je neadekvátna

Tento návrh vyvoláva viac problémov, ako má za cieľ riešiť. Tu je niekoľko z nich:

1) Vedome nepravdivá informácia: Ako sa bude dokazovať, že to bolo vedomé šírenie nepravdivej informácie? Tak ako svojho času Mizík tvrdil, že on nepísal post na svojom profile na sociálnej sieti, pretože nevie používať počítač, tak každý klamár bude tvrdiť, že nevedel, že klame. Kto bude určovať, čo je vedome nepravdivá informácia? A v ktorom okamihu? Bude to nejaké nové ministerstvo pravdy, resp. spravodlivosti? Napríklad v oblasti zdravia – aj pri zdravotných otázkach spojených s pandémiou sa miera vedeckých poznatkov vyvíja. To čo platilo včera, dnes platiť nemusí, pretože aj vedecké poznatky napredujú.

2) Čo to je nebezpečenstvo vážneho znepokojenia? Ako veľmi musí byť človek znepokojený, aby to bol už trestný čin? Ako sa bude merať vážne znepokojenie?

3) Časť obyvateľstva – to je presne koľko znepokojených ľudí. Dvaja? Desať? Milión?4) Závažné otázky celospoločenského významu. Aká je definícia závažných otázok celospoločenského významu? Kto ich bude určovať?

Tento zákon je návrat ku komunistickej tvorbe legislatívy, kde je možné stíhať kohokoľvek za čokoľvek. Úmysel ministerstva spravodlivosti bol dobrý, výsledok je ale katastrofálny.

Pôvodný text: Veronika Remišová, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články