8.7 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

Vedci zrejme zistili, prečo ľudia zažívajú krízu stredného veku

Vedci dlho predpokladali, že keď človek dosiahne dospelosť, dozrel a je komplexne pripravený na život. Najnovšie výskumy však ukazujú, že v priebehu rokov sa naša osobnosť rozvíja a mení. Práve to môže stáť aj za krízou stredného veku.
      Od tínedžerského veku až po približne našich štyridsať rokov nastáva sled udalostí, ktorý nás zamestnáva a pohlcuje – stredná a vysoká škola, prvé zamestnanie, svadba, založenie  rodiny. S ukotvením sa v práci, naoko stereotypnou výchovou potomkov a rodinným životom, prípadne „vyletením detí z hniezda“ si uvedomíme, že náš život je časovo obmedzený a mali by sme sa viac sústrediť na seba. Pretože dni sa vrátiť nedajú. Množstvo ľudí vo veku 40 až 50 rokov tak začne premýšľať o tom, čo by mali v druhej polovici svojho života ešte stihnúť urobiť.
      

Vedci zrejme zistili, prečo ľudia zažívajú krízu stredného veku

Kríza ako šanca vyrovnať sa so zmenami

Všetci poznáme fyzickú transformáciu, ktorá so starnutím súvisí – koža stráca svoju pružnosť, nos sa akoby zväčšuje, vlasy začínajú šedivieť. Teraz však vedci z Univerzity of Edinburgh odkryli aj ďalšiu zmenu, ktorá sa s nami deje: naša osobnosť sa s vekom mení. Na to, že sa nám s pribúdajúcim vekom budú meniť črty tváre aj postava a pribúdať vrásky, sme pripravení. Ale na to, že môže dôjsť k zmene osobnosti, postojov, životnej filozofie a priorít, je pripravený málokto.
      Zmena osobnosti sa môže prejavovať nielen náhlou zmenou nálad, ale aj zvýšenými nedorozumeniami a hádkami so svojimi blízkymi a kolegami, úbytkom energie, stratou záujmu o koníčky, ale aj úvahami nad veľkými životnými zmenami, akými sú ukončenie dlhodobého vzťahu, zmena kariéry alebo presťahovanie sa. Túžba po zmene pramení z vnútorného napätia a nerovnováhy, ktorú v tomto veku zažívame. Ide však o životnú fázu, ktorá ľuďom pomáha lepšie sa vyrovnať so všetkými prichádzajúcimi zmenami, napríklad aj so skutočnosťou, že sme smrteľní.
      

Ťažké obdobie môže prísť kedykoľvek

Tak, ako je každý človek iný a jedinečný, aj vnímanie života je u každého rozdielne. Preto nie je nevyhnutné, že vás kríza stredného veku postihne. No aj táto oblasť je predmetom neustáleho bádania – niektorí vedci si myslia, že zmena osobnosti je geneticky naprogramovaný proces, iní sú presvedčení, že ide o čiastočne nakódované genetické faktory, ktoré v priebehu nášho života ovplyvňujú a formujú sociálne tlaky. Prieskumy ukazujú, že približne 26 % ľudí zažíva medzi štyridsiatym a päťdesiatym rokom života krízu, ktorá sa prejavuje emočnou nestabilitou spojenou s problémami duševného zdravia, depresiami a úzkosťou. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb majú ženy vo veku 40 až 59 rokov najvyššiu mieru depresií (12,3%) zo všetkých skupín na základe veku a pohlavia.
      „Je však potrebné si uvedomiť, že kríza duševného zdravia môže nastať v akejkoľvek fáze života človeka. Pretože zmeny osobnosti sa u každého prejavujú inak a nedajú sa priradiť k určitému veku. Navyše to, čo jedna osoba uvádza ako krízu, si nemusí iný ani povšimnúť. Tak, ako je každý človek jedinečný, aj jeho osobnosť je vysoko individuálna a rovnako treba pristupovať k jeho potrebám,“ hovorí Ing. Jaroslava Vaculčiaková, PhD., certifikovaná lektorka a koučka vzdelávacej inštitúcie PLUS Academia, ktorá sa osobnostnej diagnostike a emočnej inteligencii venuje už viac ako 20 rokov. Odborníčka zároveň dodáva: „Je preto vhodné týmto krízam predchádzať a začať na sebe pracovať. Vhodnou prevenciou a súčasne návodom na to, ako komplexne zvýšiť kvalitu svojho života sú napríklad školenia a programy reziliencie.“

Vedci zrejme zistili, prečo ľudia zažívajú krízu stredného veku

     
Si len taký starý, ako sa cítiš?


      Ľudia, ktorí medzi 40 a 50-tym rokom svojho života zažívajú emočné výkyvy, ich riešia rôznymi spôsobmi. Niektorí sa snažia vyzerať a správať sa mlado. Väčšinou však ide len o dočasné riešenie, ktoré ich vnútorné rozpoloženie nezmení. „O našom živote rozhodujeme sami a preto sa môžeme rozhodnúť, že si už nebudeme klamať. Celý proces starnutia sa totiž dá vidieť aj v inom – pozitívnom svetle. Môžeme byť duševne aj fyzicky fit a užiť si naplno každý jeden deň,“ hovorí J. Vaculčiaková.
      Viacerí však nie sú nastavení zvládnuť túto fázu sami, no našťastie v modernom svete máme dosť možností ako sa vyrovnať so zmenou vlastnej osobnosti a priorít. Nie je vôbec hanba porozprávať sa o tom so psychológom či odborníkom na duševné zdravie alebo s inými ľuďmi, ktorí zažívajú to isté. „Je potrebné začať pracovať na svojom mentálnom aj emočnom nastavení, ako aj na zvyšovaní osobnej psychickej a fyzickej odolnosti. Viacerí siahnu po už spomínaných kurzoch reziliencie, ktoré nie sú len jednostranné, ale zameriavajú sa na všetky faktory nášho života. Spájajú osobnostný rast a vzdelávanie s novými zážitkami. Sú určené tým, ktorí sa chcú naučiť prekonávať životné krízy a prekážky, a súčasne efektívnejšie využívať svoju energiu aj potenciál, vysvetľuje odborníčka.
      Užitočné a vedecky podložené princípy reziliencie a techniky na zvládanie stresu, emócií aj na riešenie konfliktov zmenia život k lepšiemu a naučia vás viesť vyrovnanejší život. Výskumy potvrdili, že aj korona krízu zvládali rezilientní a psychicky odolnejší ľudia oveľa lepšie.
      
      Nazrite do svojho vnútra a buďte zvedaví
      Zmena osobnosti však so sebou prináša aj jedno zaujímavé pozitívum – ako uvádzajú výsledky štúdie publikovanej v Journal of Behavioral Development. Je ním zvedavosť.
      Vedci zistili, že ľudia, ktorí prežívali krízu v staršom veku, pociťovali zvýšenú potrebu dozvedieť sa viac nielen o sebe, ale aj o okolitom svete. Tieseň a neistota, ktoré títo účastníci prieskumu zažili, priniesla otvorenosť voči novým myšlienkam, ale aj nadhľad a kreatívne riešenia. Táto zvedavosť môže viesť k novým zážitkom, stretnutiam aj príležitostiam a byť riešením, ako sa dostať zo životnej krízy.
      https://www.plusacademia.sk/soft-skills-treningy-a-poradenstvo/zazitkova-skola-reziliencie/

zdroj: TASR-OTS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články