13.7 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

Vedci dokázali, že Ivermectin je jeden z najúčinnejších liekov proti COVID-19. A aj najlacnejších!

Ivermectin. Liek, ktorí niektorí lekári odporúčajú v počiatočnom boji s COVID-19 ako jeden z najúčinnejších, ak nie ten najúčinnejší. Paradoxne, politici, ale aj mnohí „odborníci“ ho, naopak, ako liek nepovažujú, respektíve ho znevažujú. Asi sa aj vy spýtate – prečo? Nuž preto, že je lacný a farmafirmy z neho nemajú také zisky ako z tých drahých, no neúčinných liekov.

https://www.facebook.com/MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition/posts/244777947649632

A práve toto vo svojom statusoch odsudzujú nielen doktor Peter Lipták, ale aj vyštudovaný lekár a analytik Juraj Mesík. Obaja sa opierajú o zistenia izraelských vedcov ktorí tvrdia, že ochorenie COVID-19 by sa dalo liečiť za menej ako 1 dolár na deň – Ivermectinom. Ich nová štúdia totiž dokázala, že toto overené liečivo znižuje trvanie a infekčnosť ochorenia.

Vedci dokázali, že Ivermectin je jeden z najúčinnejších liekov proti COVID-19. A aj najlacnejších!

Od roku 1987 je schválený aj americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv

Ivermectin je liek používaný na boj proti parazitom v krajinách tretieho sveta. Podľa nedávneho výskumu zdravotníckeho centra Šeba v Tel Hašomere by však mohol pomôcť skrátiť dĺžku infekcie u ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom za menej ako jeden dolár na deň. Profesor Eli Schwartz, zakladateľ Centra cestovnej medicíny a tropických chorôb v Šebe, uskutočnil od 15. mája 2020 do konca januára 2021 randomizovanú, kontrolovanú, dvojito zaslepenú štúdiu s cieľom vyhodnotiť účinnosť Ivermectinu pri znižovaní vylučovania vírusov u pacientov s miernym až stredne závažným ochorením COVID-19. Tento liek je od roku 1987 schválený aj americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv. Jeho vynálezcom bola v roku 2015 za liečbu onchocerciázy, choroby spôsobenej infekciou parazitickou škrkavkou udelená Nobelova cena za medicínu. Používal sa aj na iné indikácie, vrátane svrabu a vší.

V poslednom desaťročí navyše niekoľko klinických štúdií začalo ukazovať jeho antivírusovú aktivitu proti vírusom od HIV a chrípky po Ziku a Západonílsku horúčku. Štúdia publikovaná v recenzovanom časopise American Journal of Therapeutics ukázala, že náklady na Ivermectin na liečbu v Bangladéši sa pohybujú okolo 0,60 až 1,80 dolára za päťdňové užívanie. V Izraeli to podľa Schwartza stojí až 10 dolárov denne. V Schwartzovej štúdii bolo približne 89 oprávnených dobrovoľníkov starších ako 18 rokov, ktorým bol diagnostikovaný koronavírus. Boli ubytovaní v štátnych hoteloch s ochorením COVID-19, rozdelených do dvoch skupín: 50% dostalo Ivermectin a 50% dostalo placebo. Tabletky dostali tri dni po sebe, hodinu pred jedlom.

Ivermectin „demonštruje silný signál terapeutickej účinnosti“ proti COVID-19

Dobrovoľníci boli testovaní pomocou štandardného PCR testu z nazofaryngeálneho tampónu s cieľom vyhodnotiť, či došlo k zníženiu vírusovej záťaže do šiesteho dňa – tretieho dňa po ukončení liečby. Takmer 72% dobrovoľníkov liečených Ivermektínom malo do šiesteho dňa negatívny test na vírus. Naopak, iba 50% tých, ktorí dostali placebo, bolo testovaných negatívne. Štúdia sa zamerala aj na životaschopnosť kultúry a zistila, že iba 13% pacientov s Ivermectinom bolo po šiestich dňoch infekčných v porovnaní s 50% v skupine s placebom. „Naša štúdia v prvom rade ukazuje, že Ivermectin má antivírusovú aktivitu,“ skonštatoval Schwartz a dodal, že to ukazuje tiež na to, že existuje takmer 100% pravdepodobnosť, že človek bude neinfekčný do štyroch až šiestich dní, čo by mohlo viesť k skráteniu času izolácie týchto ľudí. Mohlo by to mať obrovský hospodársky a sociálny vplyv.

Podľa Schwartza ďalšie podobné štúdie, aj keď nie všetky boli zamerané na rovnaké dvojito zaslepené a placebové štandardy ako jeho, ukázali tiež na priaznivý vplyv liečby Ivermectinom. Štúdia zverejnená začiatkom tohto roka v časopise American Journal of Therapeutics zdôraznila, že zistenia z 27 štúdií o účinkoch Ivermectinu na prevenciu a liečbu infekcie COVID-19 dospeli k záveru, že tento liek „demonštruje silný signál terapeutickej účinnosti“ proti COVID-19. „Ďalší nedávny prieskum zistil, že Ivermectin znížil počet úmrtí o 75%,“ uvádza sa okrem iného v správe.

Medzi užívateľmi Ivermectinu nebol žiadny signál významných vedľajších účinkov

Ivermectin ale nie je bez kontroverzií, a preto napriek vysokému počtu ochorení na koronavírus na celom svete ani FDA, ani Svetová zdravotnícka organizácia neboli ochotné schváliť jeho použitie v boji proti vírusu. Profesor Ya’acov Nahmias, výskumník Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, dokonca spochybnil bezpečnosť lieku. „Ivermectin je chemický terapeutický prostriedok a je s ním spojené značné riziko,“ povedal profesor a dodal, že by sme mali byť veľmi opatrní pri používaní tohto typu liekov na liečbu vírusových ochorení, z ktorých sa veľká väčšina verejnosti zotaví aj bez tejto liečby. Počas Schwartzovej štúdie nebol medzi užívateľmi Ivermectinu žiadny signál významných vedľajších účinkov. Do nemocníc bolo odoslaných iba päť pacientov, pričom štyria z nich užívali placebo. Jeden pacient sa v deň prijatia do nemocnice sťažoval na dýchavičnosť. Pokračoval v liečbe Ivermectinom a o deň neskôr bol v dobrom stave poslaný späť do hotela.

Schwartz tiež uviedol, že sa o skúmanie Ivermectinu začal zaujímať asi pred rokom, „keď každý hľadal nový liek“ na liečbu COVID-19, a na vyhodnotenie hydroxychlorochínu sa vynakladalo veľké úsilie. „Keďže Ivermectin bol na mojej poličke, pretože ho používame na tropické choroby a existovali náznaky, že by to mohlo fungovať, rozhodol som sa ísť na to,“ povedal Schwartz, podľa ktorého vedci z iných miest na celom svete začali skúmať tento liek približne v rovnakom čase. Keď však začali vidieť pozitívne výsledky, nikto ich nechcel zverejniť. „Je tu veľký odpor. Pokúsili sme sa to zverejniť a boli sme vyhodení tromi časopismi. Nikto o tom nechcel ani počuť. Musíte sa opýtať, ako je to možné, keď svet trpí,“ nechápe Schwartz.

Liek neprinesie žiadne veľké ekonomické zisky, a preto ho firma nechce riešiť

„Tento liek neprinesie žiadne veľké ekonomické zisky,“ a preto ho spoločnosť Big Pharma nechce riešiť,“ šokuje Schwartz, podľa ktorého niektorí z najhlasnejších odporov voči Ivermectinu pochádzajú od spoločnosti Merck Co., ktorá liek vyrábala v 80. rokoch minulého storočia. Vo februárovom verejnom vyhlásení o Ivermectine sa na jej webovej stránke uvádza: „Vedci spoločnosti naďalej starostlivo skúmajú zistenia všetkých dostupných a objavujúcich sa štúdií Ivermectinu na liečbu COVID-19 s cieľom preukázať účinnosť a bezpečnosť. Je dôležité poznamenať, že do dnešného dňa naša analýza neidentifikovala žiadny vedecký základ pre potenciálny terapeutický účinok proti COVID-19 z predklinických štúdií.“

„Mysleli by ste si, že spoločnosť Merck by bola šťastná, keby počula, že Ivermectin môže byť nápomocný pacientom s koronou a pokúsila sa ho študovať, ale najhlasnejšie prehlasujú, že liek by sa nemal používať,“ šokuje Schwartz. „Je to skutočná hanba,“ dodal smutne vedec.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články