-8.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

VEDA: Túžba byť v prírode je sčasti dedičná, odhalila štúdia dvojčiat

Túžba navštevovať prírodu a schopnosť oceňovať jej krásu sú dedičné. S týmto tvrdením prišli singapurskí vedci, ktorí porovnávali vnímanie prírody u 1153 párov britských dvojčiat. TASR o tom informovala na základe štúdie zverejnenej 3. februára vo vedeckom časopise PLOS Biology.

Odborníci z Národnej univerzity v Singapure požiadali dvojčatá z britskej databázy TwinsUK (ktorá je najväčším registrom dospelých dvojčiat na svete) o zhodnotenie ich túžby byť v prírode. Pýtali sa ich na možnosť navštevovať prírodu a tiež na frekvenciu a dĺžku návštev zelených priestranstiev.
      Z výsledkov vyplýva, že u jednovaječných dvojčiat, ktoré majú rovnakých takmer 100 percent génov, je vnímanie prírody viac podobné, než v prípadoch dvojvaječných dvojčiat, ktoré spolu zdieľajú „len“ približne polovicu genetického materiálu.

VEDA: Túžba byť v prírode je sčasti dedičná, odhalila štúdia dvojčiat
Foto: Archív NN

Veľkú úlohu vo vnímaní prírody hral podľa výskumníkov vplyv prostredia, v ktorom ľudia žili. Ľudia z miest si prírodu užívali menej než tí z vidieka. Experti predpokladajú, že dôvodom je zhoršená dostupnosť prírody pre ľudí žijúcich v mestskom prostredí. Ľudia orientovaní na prírodu sú však aktívnejší v jej vyhľadávaní – a to aj v prípade, že im to spôsobuje vyššie náklady a komplikácie, domnievajú sa vedci.

Výsledky štúdie tiež ukázali, že vplyv dedičnosti klesal s vekom. To môže podľa odborníkov naznačovať, že genetika má na človeka s pribúdajúcim vekom menší vplyv. Výskumníci pripomínajú, že trávenie času v prírode tiež súvisí s lepším fyzickým zdravím a duševnou pohodou.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články