15.7 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Väzni majú cez Veľkú noc okrem duchovného i športový alebo kultúrny program

Pre väznené osoby v slovenských ústavoch je počas veľkonočných sviatkov pripravený duchovný program. Okrem sviatosti zmierenia, omší a obradov majú možnosť aktívne sa zapojiť do katechéz obradov Veľkej noci i poklony krížu. Pripravený je aj kultúrny program či športové aktivity. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

„Počas obdobia veľkonočných sviatkov duchovnú službu v ústavoch zabezpečujú pre väznené osoby väzenskí dekani, kapláni a pastori viacerými formami. Väznené osoby, ktoré budú chcieť prežiť sviatky duchovnejšie, budú mať možnosť v ústavoch pristúpiť k sviatosti zmierenia,“ priblížila hovorkyňa. Prostredníctvom pastorov sú naplánované aj evanjelické služby Božie, pašie so spoveďou a Večerou pánovou. Taktiež môžu väznené osoby svoj voľný čas využiť na osobnú modlitbu v kaplnke a duchovné rozhovory. Okrem toho je naplánované aj premietanie filmov s duchovnou tematikou.

Pripravené sú aj rôzne kvízy a aktivity, ktoré sa počas bežného roka nerealizujú. „Do programu sa väznené osoby môžu zapojiť individuálnou alebo skupinovou formou. Ešte pred samotným slávením sviatkov si mohli skrášliť priestory a nástenky veľkonočnou výzdobou a zhotoviť rôzne veľkonočné pozdravy,“ podotkla Kacvinská.

Voľnočasové aktivity a trávenie voľného času v podobe kvízov, prednášok, besied, turnajov a súťaží sú zamerané na všeobecný prehľad, fyzickú zdatnosť, ale aj odhalenie svojho talentu. Pripravené sú aj prednášky. Počas sviatkov veľkonočných sviatkov sa v ústavoch konajú športové a iné turnaje.

Väznené osoby môžu svoj voľný čas využiť aj na čítanie dostupnej literatúry, ktorú je možné vypožičať si z ústavnej knižnice či spoločné čítanie rozprávok. „Rovnako môžu písať listy, hrať spoločenské hry, lúštiť krížovky a osemsmerovky, či zapojiť sa do výtvarno-relaxačnej činnosti,“ podotkla. Majú tiež mimoriadne povolenie sledovať televízne vysielanie do 24.00 h. Prostredníctvom videoprojekcie je k dispozícii aj široká ponuka filmov.

V slovenských väzeniach je 10.117 väznených osôb, z toho obvinených 1420 a 8697 odsúdených. Vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody sa nachádza 54 mladistvých osôb a 453 cudzincov.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x