28.1 C
Nitra
piatok, 28 júna, 2024

Vanda z Nitry: Dala v novom singli moderný šat tradičnej ľudovke

Speváčka Vanda, rodáčka z Nitry, ktorá žije v Argentíne, sa v novom roku hlási o slovo s novým singlom. A hoci je jej domovom už dlhodobo Južná Amerika, na svoje korene nezabúda. Siahla po známej ľudovej skladbe A ja taká čárna.

Vanda z Nitry: Dala v novom singli moderný šat tradičnej ľudovke

„Už dlhšie som mala chuť nahrať niečo v slovenčine a k ľudovým piesňam mám blízko od detstva, hrávali sme ich s otcom na rôznych oslavách a vždy ma to bavilo,“ vysvetlila Vanda dôvod, prečo sa rozhodla siahnuť po slovenskej klasike. „A ja taká čárna je vôbec prvá skladba, ktorú som naspievala po slovensky. Moja myšlienka bola prepojiť slovenský folklór s argentínskym, kde sa tiež nájde podobný rytmus, ale dodať mu modernejší zvuk. Išla som na istotu, ani som nerozmýšľala nad inou piesňou, túto milujem, vždy sa mi veľmi páčila jej melódia,“ dodala speváčka, ktorej nový aranžmán pieseň výrazne spomalil a dodal jej magický, temný nádych. Zaujímavosťou je, že syntetické nástroje sú v novom singli kombinované so živými husľami. Celá produkcia a mixáž A ja taká čárna sa realizovala v Buenos Aires a mal ju na starosti Germán Taylor. Vandiných argentínskych spolupracovníkov zaujímalo pozadie skladby, no pre Slovenku bolo dosť ťažké preložiť im celý text, keďže je v šarišskom nárečí. Vandinu hudobnú novinku dopĺňa pútavý videoklip, ktorý sa nakrúcal v štúdiu LCN PRO v Buenos Aires.

YouTube video

Veľmi osobný album

Singel A ja taká čárna bude súčasťou albumu Invisible Girl, ktorý Vanda vydá po piatich rokoch. Prvou lastovičkou z neho je skladba Despegar, ktorá vyšla už v novembri 2021.

YouTube video

Na novinke bude 7 skladieb v troch jazykoch – v angličtine, španielčine a v slovenčine. „Okrem aktuálneho singla pribudne aj skladba Vnemy – moja autorská prvotina v rodnom jazyku,“ prezradila Vanda. Tá nový album postavila na koncepte, v ktorom sa postupne predstavia 4 hrdinky: La Peregrina – pútnička, La Reina del Bosque – kráľovná lesa,  Humana – človečina a Invisible Girl – neviditeľné dievča. Každá z týchto bytostí zavedie poslucháča do svojho fantazijného sveta so svojou skladbou, farbou, outfitom, scénografiou, osobnosťou a výzorom. Všetky 4 hrdinky sa stretnú nielen hudobne na albume, ale aj v jednej grafickej koláži. „Mojou víziou bolo pretaviť do audio-vizuálnej formy skutočnosť, že všetci máme viac podôb, žije v nás viac osobností a ľudská bytosť sa nedá zaškatuľkovať do jednej podoby, role či predstavy,“ ozrejmila Vanda, ktorej túto myšlienku vnukla titulná skladba CD.

Lenny predstavuje chytľavú baladu „Lithium“, ktorú produkoval Mike Shinoda z Linkin Park 


„Keď som napísala Invisible Girl, spomenula som si, že som už autobiografické skladby zložila a vtedy sa mi vynorili ostatné 3 postavy, každá z inej skladby a okamžite som pochopila, že aj tá, tá a tá som ja. Chcela som ich mať všetky spolu pokope, a tak sa zrodila myšlienka nového albumu!“ V poradí piate CD speváčky Vandy teda bude nesmierne autentické a hlboko výpovedné. A keďže bude aj veľmi osobné, je úplne pochopiteľné, že s jeho prípravou sa speváčka a autorka neponáhľala. „Trvalo asi rok, kým sme s manažérkou dali všetko dokopy tak, aby to, čo som si vytvorila v hlave, bolo zrozumiteľné pre ľudí a aby sa vízia reálne podarila pretaviť do tohto diela,“ priznala Vanda.

Vanda z Nitry: Dala v novom singli moderný šat tradičnej ľudovke

Argentínu si získava

Vanda sa do takmer 45-miliónovej krajiny presťahovala za láskou, no aj s túžbou presadiť sa tam so svojím umením. Zdá sa, že jej osobné poňatie hudby si domácich získava. Vlaňajšok hodnotí ako jeden z najlepších rokov vo svojej hudobnej kariére. „Podarilo sa viac vecí, dôležité koncerty, získala som 3 granty, v januári dostal videoklip ku skladbe Human cenu Poquet Awards za najlepší klip roka 2020,“ zaspomínala si Vanda.

Čerešničkou na torte boli dve sošky na Radio Mega Awards, kde získala cenu v kategórii Najlepší umelec roka 2021 a ocenili ju aj moderátori programu Megatris Rock ako svojho najobľúbenejšieho interpreta. „Rok 2022 vítam s otvorenou náručou. Bude sa niesť v znamení nového albumu, koncertov a verím, že aj cestovania. Vlani som absolvovala certifikovaný zvukársky kurz a tento rok pokračujem v štúdiu hudobnej produkcie, takže sa veľmi teším na všetko, čo prinesie budúcnosť,“ uzatvorila Vanda.

(nik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články