19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Väčšina strán deklaruje, že pri kampani neprekročí limit 3 milióny eur

Väčšina strán deklaruje, že vo volebnej kampani dodrží zákonom stanovený limit, ktorý hovorí, že na kampaň môžu minúť maximálne tri milióny eur s DPH. Strany už majú zriadené aj transparentné účty, na ktorých musia viesť financie určené na kampaň.

Progresívne Slovensko (PS) odhaduje, že do konca septembra minie na kampaň 1,5 milióna eur. „Zdroje na kampaňové výdavky získavame najmä z darov a pôžičiek od ľudí tak, ako to bolo aj v minulých voľbách,“ uviedla pre TASR Tereza Mikáčová z komunikačného oddelenia PS.

Hlas-SD informuje o kampani na svojom webe. Financovať ju má aj prostredníctvom bankového úveru. „Strana uzavrela zmluvu so slovenskou pobočkou českej banky Fio banka, a. s., na poskytnutie kontokorentného úveru vo výške dva milióny eur,“ píše Hlas-SD na webe s tým, že kontokorentný úver poskytuje možnosť postupného čerpania prostriedkov až do stanoveného limitu podľa aktuálnych potrieb strany.

Hnutie Republika plánuje na kampaň minúť približne pol milióna eur. Väčšinu tejto sumy budú tvoriť pôžičky od zakladajúcich členov hnutia, ktorými sú zväčša súčasní poslanci parlamentu. „Snažíme sa takisto získať úver v banke,“ uviedla strana vo vyjadrení pre TASR.

Sme rodina odpovedalo, že chce minúť do dvoch miliónov eur. Maximálne dva milióny eur plánuje minúť aj SaS. Výdavky súvisiace s kampaňou hradí podľa hovorcu Ondreja Šprláka z príspevkov zo štátneho rozpočtu a členských príspevkov.

Hnutie OĽANO a priatelia deklaruje, že jeho kampaň neprekročí zákonom stanovený finančný limit. „Celú kampaň financuje hnutie OĽANO a priatelia výlučne z vlastných prostriedkov získaných za výsledok v parlamentných voľbách v roku 2020,“ dodal hovorca Matúš Bystriansky.

KDH chce kampaň financovať z peňazí zo štátnych príspevkov, od darcov a z úveru. „Predpokladáme, že výška nákladov bude niekde v rozmedzí od jedného milióna eur do dvoch,“ uviedla hovorkyňa Lenka Halamová.

SNS odpovedala, že všetky výdavky v súvislosti s volebnou kampaňou zverejní postupne na transparentnom účte SNS a v záverečnej správe. Strana Demokrati informovala o tom, že kampaň financuje zo štátneho príspevku za voľby pre stranu Spolu a tiež z darov podporovateľov.

Aliancia momentálne rieši rozpočet kampane. „Isté je, že financovať ju budeme z pôžičiek a darov,“ uviedla pre TASR tlačová tajomníčka strany Évi Pálinkás.

Modrí, Most-Híd začínajú v týchto dňoch s fundraisingom. „Takže konečnú sumu nepoznáme, ale počítame s niekoľkými stovkami tisíc eur, čo znamená, že neplánujeme minúť viac ako tretinu zákonom stanoveného limitu. Finančné zdroje budú dary a pôžičky od členov a sympatizantov,“ odpovedala pre TASR Klára Magdeme zo strany Modrí, Most-Híd. Strana ĽSNS poskytla informáciu o zriadenom transparentnom účte. Smer-SD a Za ľudí na otázky o financovaní kampane zatiaľ neodpovedali.

Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, keď bol vyhlásený termín volieb, a končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x