19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

V týchto dňoch je zo Zeme viditeľné približovanie Venuše a Jupitera

V týchto dňoch je zo Zeme viditeľné postupné približovanie dvoch najjasnejších planét, Venuše a Jupitera. Vesmírny jav je možné pozorovať aj voľným okom. Jeho vyvrcholenie nastane večer po západe Slnka v stredu (1. 3.) a štvrtok (2. 3.). TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.

K priblíženiam planét dochádza pravidelne, pretože ich obežné dráhy ležia v blízkosti roviny obehu Zeme okolo Slnka. Priblíženia Venuše s Jupiterom sa udejú v priemere raz za 13 mesiacov, uviedla Gáliková. V tomto roku sú obe planéty koncom februára a začiatkom marca viditeľné vo večernom súmraku, zapadajú tri hodiny po Slnku.

Dobré víno sa dá spraviť prakticky z každého ovocia. Ako na to? Poradí vám odborník Miloš Ševčík

„Jasnejšia Venuša bude od Jupitera vzdialená severnejšie menej ako jeden uhlový stupeň. Na oblohe sa budú zdanlivo takmer dotýkať,“ opísal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Dodal, že pri použití malého ďalekohľadu uvidia pozorovatelia v blízkosti Jupitera v jednej priamke štyri svietiace body, jeho najväčšie mesiace.

Pri splnení vhodných podmienok môžu v jednom roku nastať až tri priblíženia Jupitera a Venuše. „Raz za čas, keď je Venuša blízko polohy medzi Zemou a Slnkom, urobí na oblohe zdanlivú slučku a ak je vtedy blízko aj Jupiter, trojnásobná konjunkcia môže prebehnúť počas štyroch mesiacov. Najbližšie sa tak má stať na jar a v lete 2036,“ vysvetlil astronóm.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x