10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

V stravovacích prevádzkach by mali byť zakázané jednorazové plasty

V trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania by mali byť zakázané jednorazové plastové výrobky. Zakázané by mali byť aj na verejných podujatiach. Nápoje v jednorazových obaloch by nemali používať ani orgány štátnej správy. Vyplýva to z noviel zákonov o odpadoch a zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktoré vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.
      Zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach envirorezort odôvodňuje tým, že v súčasnosti v 90 percentách prípadov neprichádza k správnemu triedeniu. Organizátor verejného podujatia, ktorý poskytne biologicky rozložiteľné výrobky, by mal následne zabezpečiť aj ich triedený zber.
      Výrobca jednorazového plastového výrobku by mal byť podľa návrhu povinný ponúknuť spotrebiteľovi opakovane použiteľnú alebo biologicky rozložiteľnú alternatívu, poprípade poskytnúť výrobok za úhradu. „Ide o výrobky, ktorých spotreba sa má znížiť za použitia hospodárskych nástrojov. Ide o zabezpečenie toho, aby sa plastové výrobky nahradili alternatívami, ktoré sú opätovne použiteľné, ale neobsahujú plasty,“ vysvetľuje ministerstvo životného prostredia, ktoré predložilo novelu.
      Znížiť by sa mala spotreba pohárov na nápoje vrátane ich uzáverov a viečok. Taktiež by malo ísť o nádoby na potraviny určené na priamu konzumáciu alebo na jedenie priamo z nádoby alebo ktoré sú hotové na konzumáciu bez ďalšej prípravy.  
      Výrobcovia tabakových výrobkov by sa mali podieľať na nákladoch spojených s vyčistením prostredia od filtrov, ktoré neskončili v odpadovej nádobe, vyplýva z novely.
      Zaviesť by sa malo aj prehľadnejšie označovanie výrobkov a informovanie spotrebiteľa o tom, ako s ním najvhodnejšie nakladať. Týkať by sa malo hygienických potrieb, vlhčených utierok, tabakových výrobkov s filtrami či pohárov na nápoje. Na výrobkoch by mali pribudnúť informácie o prítomnosti plastov a ich negatívnych vplyvoch na životné prostredie. Mala by tiež byť povinnosť informovať a motivovať spotrebiteľa o opätovne použiteľných dostupných alternatívach.
      Systém zálohovania by sa po novom nemal vzťahovať na jednorazové obaly na nápoje, ktoré sú poskytované prevádzkovateľom cestnej, leteckej či železničnej dopravy, ktoré sú na medzinárodných trasách. Vzťahovať sa tiež nemá na jednorazové obaly na nápoje dodávané s tovarom oslobodeným od dane z pridanej hodnoty alebo od spotrebnej dane a určeným na predaj v tranzitnom priestore medzinárodných letísk a prístavov či na zásobenie lietadiel.
      Novely majú byť účinné od 15. novembra, no obsahujú viaceré ustanovenia s neskoršími termínmi účinnosti.

Zdroj: TASR

Foto: tyzden.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články