1.5 C
Nitra
streda, 26 januára, 2022

V Slovenskom inštitúte vo Viedni otvorili výstavu Čarovné Čičmany

Výstavu Čarovné Čičmany žilinského fotografa Ivana Köhlera otvorili v utorok (31. 8.) v Slovenskom inštitúte vo Viedni s jej autorom aj predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erikou Jurinovou a starostkou Čičmian Ivetou Michalíkovou. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.
      Výstava mapuje unikátne fotografie od začiatku 70. rokov 20. storočia, keď sa v Čičmanoch konali folklórne slávnosti pri príležitosti 700. výročia založenia obce. „Po 50 rokoch prepája modernú fotografiu a pohľad na čičmianske znaky – Čičmany inak. V rámci výstavy vznikol unikátny film o rázovitej obci a jej súčasťou sú okrem fotografií aj obrazy. Slovenský inštitút vo Viedni získal unikátnu grafiku, zobrazujúcu slávne čičmianske motívy, ktorá bude i po skončení výstavy trvalo umiestnená na priečelí jeho sídla,“ uviedla hovorkyňa ŽSK.
      Doplnila, že zámerom výstavy je nielen zvýšiť návštevnosť regiónu, ale predovšetkým priblížiť vznik ornamentiky a predstaviť región, z ktorého špecifický biely dekor na hnedom pozadí pochádza. „Čičmiansky motív preslávil Slovensko na celom svete v podobe národnej symboliky na viacerých olympiádach či na svetovej výstave Expo Miláno v roku 2015. V zahraničí však len málokto vie, čím je čičmiansky dekor taký ojedinelý a výnimočný,“ povedal riaditeľ odboru kultúry Úradu ŽSK Martin Hromada.
      V Čičmanoch zriaďuje Považské múzeum expozíciu Radenov dom, ktorý ročne navštívi približne 20.000 ľudí. Krajskej samospráve preto mimoriadne záleží na zvyšovaní počtu turistov práve v súčasnej dobe. „Výnimočné a rôznorodé kultúrne dedičstvo Žilinského kraja si zaslúži našu pozornosť, preto podobné projekty budeme i naďalej podporovať. Verím, že i túto výstavu čaká na domácej i zahraničnej pôde mnoho prezentácií, ktoré do Čičmian prilákajú ďalších návštevníkov,“ doplnila Jurinová.
      Výstava Čarovné Čičmany potrvá v Slovenskom inštitúte vo Viedni do 15. septembra 2021.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články