0.4 C
Nitra
nedeľa, 3 decembra, 2023

V septembri vyhlásia štvrtú výzvu na obnovu rodinných domov

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlási 6. septembra štvrtú výzvu na obnovu rodinných domov. Priniesť má zníženie skleníkových plynov, ale aj úsporu financií či nové pracovné miesta. O finančný príspevok môže požiadať 10.000 záujemcov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia SR Milan Chrenko.

„Budovy môžu za spotrebu až 40 percent svetovej energie a sú zodpovedné za 36 percent emisií oxidu uhličitého v Európskej únii. Na Slovensku situácia nie je lepšia. Napríklad každý tretí rodinný dom postavený pred rokom 2001 nemá obnovené okná, strechu či obvodový plášť,“ povedal Chrenko. Pripomenul, že obnova domov tiež vytvára množstvo pracovných miest. „Vidíme to aj ako veľkú ekonomickú príležitosť pre rozvoj Slovenska,“ dodal.

V septembri vyhlásia štvrtú výzvu na obnovu rodinných domov

V pripravovanej štvrtej výzve Obnov dom bude možné do nákladov zahrnúť aj úpravu komína, kotol na biomasu či batériové úložisko. „Maximálna výška príspevku je 15.000 eur pri úspore 30 až 60 percent a 19.000 eur pri úspore nad 60 percent primárnej energie,“ ozrejmil generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr s tým, že financujú 75 percent z celkových oprávnených výdavkov.

O príspevok môžu požiadať fyzické osoby, ktoré sú vlastníkmi rodinného domu postaveného pred rokom 2013. Zástupkyňa generálneho riaditeľa SAŽP Kristína Korčeková spresnila, že žiadateľ má po vyplnení formulára 90 dní na zaslanie žiadosti s povinnými prílohami. Podotkla, že spustenie prihlasovania a vygenerovanie formulára je 9. októbra. „Keďže formulár bude zverejnený 6. septembra, žiadateľ sa môže pripraviť, aké údaje a v akej štruktúre budú vyžadované v októbri,“ doplnila.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x