14.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

V roku 2021 zabili v Európe šiestich novinárov, ďalších 95 je vo väzení

 V roku 2021 zabili v Európe šiestich novinárov. Ďalších 95 sa nachádzalo vo väzení. Vyplýva to z údajov Európskej federácie novinárov (EFJ).
      Počet žurnalistov zabitých v Európe sa v porovnaní s rokmi 2020 a 2021 zvýšil trojnásobne. Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) a EFJ zaznamenali šesť úmrtí.
      Hazim Özsu bol zastrelený v tureckom meste Burza v marci 2021. Gréckeho investigatívneho novinára Jorgosa Karaivaza zastrelili v apríli neďaleko Atén.
      Novinári Sirac Abišov a Meherrem Ibrahimov prišli o život pri výbuchu míny v júni na území Náhorného Karabachu.
      Holandský investigatívny novinár Peter de Vries zomrel v júli deväť dní po tom, ako ho postrelili v Amsterdame.
      Gruzínskeho kameramana Alexandra Laškaravu našli v júli mŕtveho po tom, ako sa spolu s ďalšími novinármi dostal do potýčky s demonštrantmi pokúšajúcimi sa narušiť priebeh plánovaného pochodu na podporu LGBTQ komunity.
      

V roku 2021 zabili v Európe šiestich novinárov, ďalších 95 je vo väzení

Platforma Rady Európy na podporu ochrany žurnalistiky a bezpečnosti novinárov v roku 2021 zaznamenala 242 prípadov vážneho porušenia slobody tlače vrátane 74 útokov na novinárov. Medzi najviac postihnuté krajiny patrili Turecko, Francúzsko, Ukrajina, Grécko, Gruzínsko, Španielsko a Holandsko.
      Vo väzení bolo minulý rok v Európe 95 novinárov, z čoho najviac (34) v Turecku. Nasledovali Bielorusko (32), Rusko (25 vrátanie troch na polostrove Krym), Azerbajdžan (3) a Spojené kráľovstvo, kde sa vo väzení nachádza zakladateľ WikiLeaks Julian Assange.

Rektor Metropolitní univerzity Praha Michal KLÍMA: Média a nové náboženství covidismu
      

„Počet prípadov porušenia slobody tlače v Európe sa zvyšuje bez akejkoľvek zmysluplnej reakcie verejných úradov,“ povedal generálny tajomník EFJ Ricardo Gutiérrez. Táto organizácia podľa jeho vyjadrení žiada „prísne tresty pre vrahov novinárov a okamžité prepustenie desiatok uväznených novinárov v Európe“.
      EFJ je najväčšia novinárska organizácia v Európe, ktorá zastupuje viac ako 320.000 novinárov zo 72 novinárskych organizácii v 45 krajinách. Uvádza to táto federácia na svojej oficiálnej webovej stránke.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články