15.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

V projekte Milión stromov pre Slovensko vysadili viac ako 50.000 stromov

V nultom ročníku projektu Milión stromov pre Slovensko bolo vysadených viac ako 50.000 sadeníc. Ako TASR informovala hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová, do výsadby sa v rámci Slovenska zapojili stovky dobrovoľníkov.
      „Záujem ľudí o výsadbu stromov len potvrdil, že ľuďom na slovenských lesoch záleží a že sa chcú podieľať na ich aktívnom manažovaní a zveľaďovaní. Táto aktivita sa ukázala ako veľmi zaujímavý spôsob, kedy každý dobrovoľník na vlastnej koži okúsi, aká krásna, ale fyzicky náročná je práca v lesoch,“ uviedla koordinátorka projektu za Lesy SR Anna Sliacka.

Projekt Milión stromov pre Slovensko realizujú štátni lesníci v spolupráci s organizáciou PEFC Slovensko a občianskym združením (OZ) Moje Slovensko. Jeho cieľom je umožniť verejnosti vysadiť na pozemkoch v správe Lesov SR milión sadeníc lesných drevín.
      S nultým ročníkom projektu odštartovali v apríli 2021 na Odštepnom závode Trenčín, výsadba sa postupne realizovala aj v ďalších lokalitách. Počas celkom 19 brigád bolo v rámci Slovenska vysadených 51.415 sadeníc dubov, bukov, javorov, líp, smrekov, jedlí či borovíc.

Predseda PEFC Slovensko František Štulajter hodnotí projekt ako úspešný a myslí si, že verejnosti dáva okrem možnosti zapojiť sa do výsadby i priestor na pochopenie zákonitostí využívania lesov. „Zalesňovanie je len akousi pomocou prírode na miestach, kde prírodné procesy nefungujú, alebo by trvali neúmerne dlho, alebo ako súčasť zachovania určitých drevín, ktorým terajšie podmienky akosi neprajú, ako napríklad jedľa či brest,“ dodal Štulajter.

Zdroj: TASR

Foto: vranovske.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články