20.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

V Portugalsku ZAKÁZALI šéfom posielať správy a emaily po pracovnej dobe zamestnancom

V Portugalsku zakázalo šéfom posielať správy po pracovnej dobe. Neveríte? Píše o tom najnovšie portál BBC.

Portugalsko zakázalo šéfom posielať správy a e-maily zamestnancom mimo pracovného času v rámci nových zákonov nazvaných „právo na odpočinok“.

V Portugalsku ZAKÁZALI šéfom posielať správy a emaily po pracovnej dobe zamestnancom

Tento krok je súčasťou zmien, ktoré sa zavádzajú na zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom v dôsledku väčšieho množstva ľudí pracujúcich z domu v danej krajine.

Spoločnostiam s viac ako 10 zamestnancami hrozí pokuta, ak budú kontaktovať zamestnancov mimo ich dohodnutých zmluvných hodín.

K tomu sa pridali aj nové pravidlá, ktoré umožňujú zamestnancom s deťmi pracovať na diaľku.

Rodičia nepotrebujú súhlas zamestnávateľa, ak chcú pracovať doma a majú dieťa

Rodičom bude umožnené pracovať doma na neurčitý čas bez toho, aby si vopred vyžiadali súhlas od zamestnávateľa, kým ich dieťa nedovŕši osem rokov.

V Portugalsku ZAKÁZALI šéfom posielať správy a emaily po pracovnej dobe zamestnancom

K tomu všetkému možno budú spoločnosti musieť prispieť aj k vyšším účtom domácností, keďže ich práca sa odohráva z domu, do toho sa môžu zahrnúť napríklad náklady na energiu a internet.

Zahrnuté sú aj opatrenia na riešenie izolácie, ktorú môžu pociťovať pracovníci robiaci z domu, v tých prípadoch sa od spoločností očakáva, že budú organizovať pravidelné osobné stretnutia.

Avšak, niektoré prvky nového pracovného balíka portugalský parlament neschválil, vrátane „práva na odpojenie“, ktoré zamestnancom umožňuje vypnúť všetky pracovné zariadenia mimo otváracích hodín.

Portugalská ministerka práce a sociálneho zabezpečenia Ana Mendes Godinho minulý týždeň na konferencii v Lisabone povedala, že telepráca môže veľmi zamiešať s kartami, ale jej rast treba regulovať.

Chcú viac cudzincov

Dúfala tiež, že zvýšená ochrana práce pritiahne do krajiny viac cudzincov.

„Portugalsko považujeme za jedno z najlepších miest na svete, kde sa môžu títo digitálni nomádi a vzdialení pracovníci rozhodnúť žiť, chceme ich prilákať do Portugalska,“ povedala Godinho.

Portugalsko už má program víz na dočasný pobyt určený na prilákanie podnikateľov a freelancerov. Portugalský ostrov Madeira má „dedinu digitálnych nomádov“ s bezplatným Wi-Fi a kancelárskymi stolmi.

Niekoľko ďalších krajín zaviedlo takzvané „víza digitálnych nomádov“, na rozdiel od štandardných turistických povolení, vrátane Barbadosu a Chorvátska.

(preložené z BBC)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články