14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Minister Krajniak v Golianove: Deti dostali mimoriadne atraktívne ihrisko (foto)

Detský areál RODINKA v Golianove už slúži deťom a rodinám.

V Golianove v Nitrianskom kraji sa oddnes môžu tešiť z nového detského ihriska RODINKA.

Minister Krajniak v Golianove: Deti dostali mimoriadne atraktívne ihrisko (foto)
Aj minister sa chvíľu cítil ako dieťa. Golianovo dostalo nové ihrisko

Ide o druhý rodinný inkluzívny areál po Vígľaši, ktorý vznikol za podpory ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Na tento účel rezort práce poskytol z dotačnej schémy na podporu plnenia funkcií rodiny celkom 4,3 miliónov eur. Vďaka tomu vo všetkých krajoch postupne vyrastá 106 nových bezbariérových hracích areálov pre deti a rodiny, pričom najmenej polovica z nich bude hotová už do konca roka 2022.

RODINKU do Golianova prišiel osobne otvoriť minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

„Dobre navrhnuté a inkluzíve ihrisko presahuje bezbariérovosť a umožňuje deťom všetkých schopností tú správnu úroveň výzvy, pretože vytvára herné zážitky pre rôzne potreby a záujmy. Podporuje tak všetky deti bez rozdielu, aby sa spolu mohli rozvíjať, hrať sa a rásť. Zároveň, rodičia aj starí rodičia môžu tento úžasný priestor využívať na vzájomné stretnutia. Teším sa, že takéto rodinné miesta, teda naše RODINKY, ako ich nazývame, postupne zaplnia všetky kúty Slovenska,“ priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Minister Krajniak v Golianove: Deti dostali mimoriadne atraktívne ihrisko (foto)
Slávnostné otvorenie

Ministerstvo práce poskytlo dotáciu na výstavbu ihriska a vyhovelo 106-tim žiadateľom. Medzi nimi 39 mestám, 57 obciam, 4 bratislavským mestským častiam, rovnako tiež 2 neziskovým a 4 cirkevným organizáciám. Nové detské ihriská tak budú vo všetkých slovenských krajoch v počte:

Bratislavský kraj 7 ihrísk, Banskobystrický kraj 14 ihrísk, Košický kraj 12 ihrísk, Nitriansky kraj 12 ihrísk, Prešovský kraj 20 ihrísk, Trenčiansky kraj 11 ihrísk, Trnavský kraj 7 ihrísk a Žilinský kraj 23 ihrísk.

Minister Krajniak v Golianove: Deti dostali mimoriadne atraktívne ihrisko (foto)
Deti majú z ihriska radosť

„RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 0 do 9 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov a tvoria zázemie pre zmysluplné trávenie voľného času rodiny. Hlavný projekt ihriska tvorí 11 prvkov. Z toho 3 povinné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka – hniezdo) sú inkluzívne, čo ponúka možnosť trávenia času pri hre s rovesníkmi aj deťom so znevýhodnením. Súčasťou sú tiež altánok, lavičky či hrací priestor v tvare lode.

Všetky prvky sú kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa tak prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov.

Už do konca augusta bude hotových ďalších 26 RODINIEK a do konca tohto roka to bude najmenej 53 nových detských areálov. 

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články