15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

V Banskej Bystrici máme Informačné centrum pre bakteriologické (biologické) a toxínové zbrane

Informačné centrum pre bakteriologické (biologické) a toxínové zbrane, ktoré pôsobí v rámci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, si pripomína 20 rokov od vzniku. Svoju činnosť začalo 15. októbra 2001 a bolo reakciou na „antraxovú krízu“, ktorá po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku 11. septembra 2001 zasiahla celý svet. TASR o tom informovala Michaela Ondirová z oddelenia stratégie rozvoja a vzdelávania banskobystrického RÚVZ.
      „Zasielanie obálok, ktoré mohli obsahovať antrax, sa stalo celonárodnou hrozbou. Urýchlené zavedenie diagnostiky bolo významným prínosom a slúžilo pre potreby celej SR. Neskoršie diagnostiku zaviedli aj na Úrade verejného zdravotníctva SR a RÚVZ Košice. Za uplynulých 20 rokov boli preverené stovky podozrivých materiálov na prítomnosť Bacillus anthracis,“ konštatoval profesor Cyril Klement k činnosti tohto centra.
      Informačné centrum pre bakteriologické (biologické) a toxínové zbrane plní úlohu národnej autority pre kontrolu biologických zbraní v SR v spolupráci s ministerstvami zdravotníctva a zahraničia. Jeho náplňou je predovšetkým príprava informácií a podkladov pre orgány rezortu zdravotníctva, týkajúce sa tejto problematiky v nadväznosti na situáciu v našej krajine a zahraničí, ako aj zabezpečenie základných postupov pri diagnostike vybraných infekčných ochorení, prichádzajúcich do úvahy ako biologické a toxínové zbrane.

Zdroj: TASR/ foto ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články