19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

ÚRSO znižuje ceny TEPLA pre slovenské domácnosti: Týka sa to nielen domácností, ale aj priemyselných odberateľov

ÚRSO v priebehu roka 2023 z vlastného podnetu znižuje ceny tepla pre slovenské domácnosti.

V súvislosti s poklesom trhových cien energií úrad inicioval z vlastného podnetu viacero cenových konaní v teplárenských podnikoch, ktoré nakupujú zemný plyn prevažne za krátkodobé ceny. K 31.05.2023 úrad vydal pre 10 cenových lokalít v Slovenskej republike rozhodnutia o zmene regulovaných cien tepla. Priemerné zníženie maximálnej regulovanej ceny tepla z týchto vydaných cenových rozhodnutí je – 44 %, čo znamená priemernú úsporu pre dotknuté slovenské domácnosti približne – 75 eur za mesiac bez DPH.

Priemerné zníženie regulovanej ceny tepla na základe úradom vydaných cenových rozhodnutí z podnetu úradu k 31.05.2023 sa týka takmer 40 tisíc domácností a niekoľko desiatok  priemyselných a nebytových odberateľov tepla v SR.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „Dôsledne reagujeme na vývoj trhových cien energií na trhoch a znižujeme maximálne regulované ceny tepla tam, kde sa to dá.  Zároveň platí, že v prípade nákladov na teplo pre rok 2023 už je prevažná časť slovenských domácností účinne ochránená mimoriadnymi opatreniami štátu. Znižovanie regulovaných cien tepla tak zníži finančné požiadavky na štátne energetické kompenzácie a zároveň zmierni dopady energetickej krízy pre tie podnikateľské a nepodnikateľské subjekty v danej lokalite, ktoré nemajú prístup k štátnym kompenzáciám za zvýšené náklady na teplo.“

Úrad pokračuje v skúmaní variabilných nákladov na teplo v ďalších cenových konaniach a o ich výsledku bude priebežne informovať.

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x