18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

ÚRSO pokračuje v preverovaní cenníkov na trhu dodávky elektriny a plynu pre regulovaných aj neregulovaných odberateľov

Úrad oslovil dodávateľov elektriny a plynu s požiadavkou na predloženie podrobných údajov o objemoch, nákladoch a aplikovaných cenníkoch dodávky elektriny a plynu pre jednotlivé skupiny koncových odberateľov. Po vyhodnotení predložených údajov úrad zváži ďalšie kroky, či už v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny pre zraniteľných odberateľov, ale aj v možnom využití sankčných mechanizmov. Predložené údaje môžu mať tiež zásadný vplyv na výkon prebiehajúcej krízovej regulácie a spôsob výpočtu kompenzácií v podporných schémach v gescii ministerstva hospodárstva, s možnými dopadmi aj na štátny rozpočet SR.

Úrad zaslal žiadosť o poskytnutie relevantných údajov najväčším dodávateľom elektriny v SR, ktorí majú vo svojom  portfóliu odberateľov zo všetkých skupín zraniteľných odberateľov, ako aj neregulovaných odberateľov s celoslovenskou pôsobnosťou. Sumárny trhový podiel oslovených dodávateľov elektriny je viac ako 83 %.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „Zámerom zberu údajov je získať prehľad o presnom počte zraniteľných odberateľov, neregulovaných odberateľov a s nimi spojenou spotrebou k jednotlivým časovým obdobiam, ktoré súvisia s legislatívnymi zmenami v roku 2022 a meniacim sa rozsahom zraniteľných odberateľov. Chceme tiež získať podrobný obraz o príjmoch a nákladoch za dodávku elektriny ako aj aplikovaných cenníkoch pre jednotlivé skupiny ich zazmluvnených odberateľov v definovaných časových obdobiach aj vzhľadom na vývoj cien energií y
na veľkoobchodných trhoch.“

Úrad tak pokračuje vo svojej iniciatíve, keď už cca pred vyše mesiacom oslovil rovnakých dodávateľov so žiadosťou o predloženie údajov súvisiacich s ich zazmluvnenými odberateľmi elektriny. Na základe predložených údajov, ktoré neboli vždy jednoznačné a pri niektorých dodávateľoch vykazovali tiež značné rozdiely s údajmi, ktoré úrad získal pri výkone svojej činnosti v minulosti, regulátor opakovane požiadal dodávateľov o poskytnutie aktualizovaných údajov, ale už v podrobnejšom členení.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „Ďalším dôležitým impulzom pre toto detailnejšie zisťovanie bol aj úradom vykonaný prieskum zverejnených cenníkov za dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov mimo kategórie domácnosti u najväčších dodávateľov v SR v dňoch 10. až 24.03.2023, ktorého závery sú zverejnené aj na našom webovom sídle.“

Link na prieskum cenníkov tu:

Prieskum ÚRSO: Slovenský trh dodávky elektriny a plynu aktuálne indikuje známky nedostatočnej konkurencie medzi dodávateľmi, s negatívnymi dôsledkami na odberateľov a s rizikami pre zdroje štátneho rozpočtu pri kompenzáciách | Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (gov.sk)

Predseda úradu zároveň pripomína, že medzi kompetencie ÚRSO patrí aj sledovanie trhu s elektrinou, miery otvorenosti trhu s elektrinou, úrovne transparentnosti trhu s elektrinou, vyhodnocovanie dosiahnutej úrovne hospodárskej súťaže na trhu s elektrinou a predpokladov na mimoriadnu reguláciu. Úrad tiež vypracúva odporúčanie na zlepšenie súťažných podmienok na trhu s elektrinou. Na základe tejto kompetencie oslovil úrad vybraných dodávateľov elektriny s požiadavkami o zaslanie relevantných údajov.

Po vyhodnotení predložených údajov úrad zváži ďalšie kroky, či už v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny pre zraniteľných odberateľov v súlade s legislatívnymi podmienkami, ale aj v možnom využití sankčných mechanizmov podľa zákona č. 250/2012 Z.z. a zákona č. 251/2012 Z.z.  Predložené údaje môžu mať tiež rozhodujúci vplyv na  výkon prebiehajúcej krízovej regulácie a spôsob výpočtu kompenzácii v podporných schémach v gescii Ministerstva hospodárstva SR, s možnými dopadmi aj na štátny rozpočet SR.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x