1.3 C
Nitra
utorok, 25 januára, 2022

Urobíme všetko preto, aby sme Hálovu drevenicu dali do pôvodného stavu

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) bude robiť všetko preto, aby sa požiarom zničená Hálova drevenica vo Važci dostala do pôvodného stavu. Uviedla to predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Zdôraznila, že bez komplexných údajov je momentálne predčasné konkretizovať ďalší postup. Nasledujúce kroky stanovia na základe posudkov a určenia presného rozsahu poškodenia.
      Národnú kultúrnu pamiatku (NKP) Hálovu drevenicu vo Važci zasiahol požiar v nedeľu (29. 8.) ráno. Objekt stojí v záhrade Hálovho domu, ktorý je expozíciou Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Drevenica nebola využívaná na výstavné účely galérie. „Pri požiari neboli poškodené žiadne zbierkové predmety Liptovskej galérie. V drevenici sa v čase mimoriadnej udalosti nachádzali predmety etnografického charakteru, no vďaka rýchlemu zásahu záchranných zložiek sa drvivú väčšinu z nich podarilo z objektu vyniesť,“ potvrdil riaditeľ Liptovskej galérie Richard Gregor.
      Požiar nezasiahol murovaný Hálov dom, no zhorela kôlňa pri drevenici a došlo k vážnemu poškodeniu strešnej konštrukcie na samotnej drevenici. „Lokalita má veľkú perspektívu z pohľadu rozvoja cestovného ruchu. Naším primárnym zámerom je oba objekty naďalej využívať pre návštevníkov, na organizáciu podujatí a komunitný rozvoj regiónu, a to aj v spolupráci s obcou a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov,“ povedala Jurinová.
      Hálovu drevenicu postavili v roku 1925, do zoznamu NKP ju zapísali v roku 1963. Drevenicu pôvodne obýval český maliar Jan Hála, ktorý žil a tvoril väčšinu svojho života vo Važci. Neskôr sa presťahoval do murovaného domu v prednej časti areálu, v ktorom je zriadená jeho pamätná izba.

Zdroj: TASR

Foto: myliptov.sme.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články