22.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

ÚPN hľadá osobu, ktorá v 80. rokoch šírila nahrávky kritiky komunistického režimu

Ústav pamäti národa (ÚPN) žiada verejnosť o pomoc pri stotožnení osoby, ktorá na magnetofónových páskach z roku 1983 šírila kritiku vtedajšieho komunistického režimu v bývalom Československu. Magnetofónové pásky našli pracovníci ÚPN v roku 2022.

„Neznáma osoba tieto pásky v januári 1983 vhodila do poštových schránok v Michalovciach, Košiciach, Rožňave, Žiari nad Hronom, Žiline a Banskej Bystrici,“ informoval hovorca ÚPN Michal Miklovič. „Na páskach mužský hlas prednáša 79-minútový kritický prejav voči komunistickému režimu a vyzýva na ďalšie šírenie tohto prejavu,“ spresnil. Pracovníkom ÚPN sa na základe obsahu nahrávky podarilo v archíve nájsť vyšetrovací spis Štátnej bezpečnosti, ktorý na nezisteného páchateľa viedla v tejto súvislosti vtedajšia kontrarozviedka.

ÚPN na svojej webovej stránke zverejnil štyri samostatné stopy tejto nahrávky a digitálne kópie vybraných častí vyšetrovacieho spisu vrátane prepisu nahrávky. „Obraciame sa na verejnosť s prosbou o pomoc pri identifikovaní autora nahrávky i jej zdieľanie ďalšími osobami. Poskytnuté informácie pomôžu pracovníkom Ústavu pamäti národa zdokumentovať okolnosti vytvorenia a rozsah distribúcie tejto nahrávky,“ dodal Miklovič.

Nahrávky si môžete vypočuť TU.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x