17 C
Nitra
sobota, 1 októbra, 2022

Unilabs: Protilátky po prekonaní COVID-19 by mohla mať asi štvrtina Slovenska

Protilátky, ktoré vznikajú po ochorení COVID-19, by mohla mať približne štvrtina Slovenska. Vyplýva to z výskumu laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko, ktorá analyzovala viac ako 4000 vzoriek.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Lednického ide o reprezentatívny výsledok, čo by znamenalo, že protilátky má viac ako 1,28 milióna ľudí. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.
      Výskum sa realizoval v súvislosti so začiatkom vlny omikron, s cieľom zistiť, koľkí ľudia sú po prekonaní ochorenia COVID-19 chránení. „Pozreli sme sa na dáta v tom čase, keď ustupovala delta vlna a začínala sa vlna omikron,“ priblížil Lednický s tým, že išlo o výsledky vyšetrení druhého a tretieho januárového týždňa. Výskum by teda mal, podľa jeho slov, zachytiť najmä tých, ktorí sa infikovali počas vlny delta.

Unilabs: Protilátky po prekonaní COVID-19 by mohla mať asi štvrtina Slovenska
Foto: Ilustračné NN

Analýza 4221 vzoriek ukázala, že 23,62 percenta ľudí malo pozitívnu alebo hraničnú hodnotu. Výskum sa zameral na skúmanie protilátok na N-proteín, teda tzv. nukleokapsidových protilátok. Tie vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia. „Vieme diferencovať, kto má protilátky po očkovaní, a naopak, kto má protilátky práve tým, že ochorenie prekonal“ vysvetlil Lednický.

Vzhľadom na regióny bol najviac zasiahnutý Banskobystrický a Žilinský kraj. Najmenej zasiahnutým krajom bol Bratislavský. „Najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní Delty. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska,“ doplnil Lednický. V tejto súvislosti pripomenul, že imunitu možno budovať dvomi spôsobmi, a to očkovaním alebo prekonaním ochorenia.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články