24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

UNIKÁTNE: Rembrandtovu maľbu Nočná hliadka predstavili v ultravysokom rozlíšení

Holandské národné múzeum v Amsterdame Rijksmuseum v pondelok na svojich webových stránkach zverejnilo v ultravysokom rozlíšení fotografiu obrazu „Nočná hliadka“ od barokového majstra Rembrandta van Rijna.
      

Podľa danej inštitúcie ide o najväčšiu a najdetailnejšiu digitálnu fotografiu umeleckého diela, aká bola dosiaľ zhotovená; má veľkosť 717 gigapixelov. Vzdialenosť medzi dvoma pixelmi je päť mikrometrov, čo znamená, že jeden pixel je menší než ľudská červená krvinka, spresňuje Rijksmuseum.
      Tím odborníkov použil na zhotovenie tohto unikátneho záberu 100-megapixelový fotoaparát Hasselblad H6D-400C MS, pričom vzniklo celkovo 8439 individuálnych fotografií s rozmermi 5,5 × 4,1 centimetra. Tie boli pomocou umelej inteligencie následne spojené do finálnej snímky s veľkosťou 5,6 terabajtu.
      

UNIKÁTNE: Rembrandtovu maľbu Nočná hliadka predstavili v ultravysokom rozlíšení
Podľa danej inštitúcie ide o najväčšiu a najdetailnejšiu digitálnu fotografiu umeleckého diela, aká bola dosiaľ zhotovená; má veľkosť 717 gigapixelov. FOTO TASR/AP

Skutočné rozmery olejomaľby z roku 1642 boli pôvodne 379,5 × 453,5 centimetra. Dielo však v minulosti prešlo viacerými úpravami. Maľba zobrazuje skupinu amsterdamských mestských strážcov. Vyznačuje sa Rembrandtovým inovatívnym využitím svetla a kompozície s cieľom vytvoriť dynamickú scénu zaplnenú postavami.
      Podľa tlačovej agentúry AP bude nová fotografia obrazu v ultravysokom rozlíšení okrem vizuálneho zážitku z detailov slúžiť aj výskumníkom pri jeho reštaurovaní a posudzovaní procesu jeho starnutia v priebehu času.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články