19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pôsobí u nás už 33 rokov

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) už 33 rokov pomáha zlepšiť postavenie ľudí so zrakovým postihnutím. Obhajuje ich záujmy a práva, no venuje sa aj poskytovaniu sociálnych služieb či odstraňovaniu bariér. TASR o tom informovala PR manažérka únie Eliška Fričovská.

„ÚNSS sa výraznou mierou zasadila o zlepšenie postavenia ľudí so zrakovým postihnutím. Zástupcovia ÚNSS sa zamerali najmä na presadzovanie legislatívy na podporu zamestnávania, poskytovanie sociálnych služieb či príspevkov na kompenzácie. Nemenej dôležitou sférou, ktorej sa pracovníci organizácie venujú, je oblasť debarierizácie,“ skonštatovala Fričovská. Zdôraznila, že únia na problémy nielen poukazuje, ale ponúka aj riešenia.

Jozef Griač: Samostatnosť je dôstojnosť a pomoc nemá byť povinnosťou

Pomoc prostredníctvom sociálnych služieb ponúka nevidiacim a slabozrakým osem krajských stredísk a 56 poradenských miest. „Práve tu odborní pracovníci pracujú s klientmi, ktorým pomáhajú pri vyrovnávaní sa s postihnutím, učia ich Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou, pracovať na počítači či mobilnom telefóne s hlasovým výstupom alebo zväčšujúcim programom. Spoločne zvládnu i starostlivosť o domácnosť,“ spresnila Fričovská. Ročne tak ÚNSS pomôže vyše 3000 klientom.

Peter ZBRANEK: Časť ľudí stále nemá zo svojho bezprostredného okolia skúsenosť s človekom so zrakovým postihnutím

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla 7. apríla 1990 odčlenením sa od Zväzu invalidov. V súčasnosti patrí k najväčším a najstarším občianskym združeniam. Má takmer 3000 členov združených v 50 základných organizáciách, ktorých cieľom je vzájomná podpora ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x