17.6 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Úmyselné vypúšťanie žumpy je nezákonné, ohrozuje životné prostredie

Úmyselné vypúšťanie žumpy je nezákonné, ohrozuje životné prostredie a ľudské zdravie. Fekálne baktérie môžu kontaminovať spodné vody a dostať sa až do priľahlých studní a odtiaľ do domácností. Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR o tom informovala na sociálnej sieti.

Vlastník nehnuteľnosti so žumpou je podľa zákona o vodách povinný zneškodňovať ich odvozom do čistiarne odpadových vôd. „Na výzvu obce alebo orgánu štátnej vodnej správy je takisto povinný predložiť doklady o odvoze odpadových vôd najviac za posledné dva roky. Je dôležité vedieť, že odvoz odpadových vôd môže vykonávať len prevádzkovateľ verejnej kanalizácie, obec alebo na to osoba oprávnená,“ poukázali environmentalisti.

Bezplatné poradenstvo: Právnu pomoc ZADARMO advokáti poskytnú v Nitre aj v Topoľčanoch

Uviedli, že ten, kto vykonáva odvoz odpadových vôd, je povinný vydať doklad o odvoze tomu, kto oň požiadal. Ten obsahuje meno, priezvisko a adresu toho, komu bol odvoz odpadových vôd vykonaný, dátum odvozu, miesto umiestnenia žumpy, množstvo vyvezených odpadových vôd, názov osoby, ktorá odvoz vykonala, a adresu čistiarne odpadových vôd.

(tasr, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x