24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Ukrajinská armáda vyzvala civilistov, aby sa pripojili k bojom proti ruským jednotkám

Ukrajinská armáda vyzvala v piatok na sociálnej sieti Twitter všetkých civilistov, aby sa bez ohľadu na svoj vek pripojili k bojom proti prenikajúcim ruským jednotkám. Výzva sa pravdepodobne vzťahuje dokonca aj na neplnoletých civilistov, informovala britská spravodajská stanica BBC.
      „Ukrajina dnes potrebuje všetko. Všetky procedúry potrebné k pripojeniu sú zjednodušené. Prineste len svoj pas a identifikačné číslo. Nie sú žiadne vekové obmedzenia,“ uvádza sa v príspevku na Twitteri, pripisovanom veliteľovi Jurijovi Haluškinovi.
      

Ako ďalej uvádza, keby mali ľudia problémy s registráciou, postačí, keď sa odvolajú na tento oficiálny tvít, cituje BBC.
      

Ukrajinská armáda vyzvala civilistov, aby sa pripojili k bojom proti ruským jednotkám
 Hasič kontroluje materiálne škody v bytovke po raketovom útoku na ukrajinskú metropolu Kyjev v piatok 25. februára 2022. FOTO TASR/AP

Moskva pokračovala v piatok v invázii na Ukrajinu už druhý deň. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území. Podľa ukrajinského ministerstva obrany už prvé ruské vojenské jednotky vstúpili aj do hlavného mesta Kyjev.

Agentúra Associated Press v piatok hlásila streľbu v blízkosti vládnej štvrti v Kyjeve. Podľa ukrajinského ministerstva obrany už prvé ruské vojenské jednotky vstúpili do hlavného mesta.
      „Vo štvrti Obolonskyj na severe Kyjeva sa nachádzajú ruskí diverzanti,“ oznámilo ministerstvo prostredníctvom Facebooku. Silový rezort vyzval miestnych obyvateľov, aby si pripravili Molotovove koktaily (zápalné fľaše) a nahlasovali pohyb ruskej vojenskej techniky.
      Televízia Sky News, ktorá má štáby v Kyjeve, zverejnila zábery, na ktorých je vidieť stúpať nad mestom dym.
      Agentúra AFP hlási, že ruské jednotky sa približujú ku Kyjevu z východnej a severovýchodnej strany.

Chcú rokovania o neutralite

Kyjev je podľa slov poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka pripravený rokovať s Ruskom o neutralite; žiada však bezpečnostné záruky. TASR o tom informuje na základe piatkových správ stanice BBC a agentúry Unian.
      Ukrajina podľa Podoľaka vždy mala priestor na rozhovory a má ho aj teraz – keď Rusko začalo totálnu inváziu. „Túto vojnu je potrebné ukončiť. Tieto bojové kroky je potrebné zastaviť,“ povedal Podoľak.
      Moskva podľa poradcu ukrajinského prezidenta vyjadrila záujem o rozhovory. „Ak chcú o neutralite hovoriť oni, u nás nie je strach pred takými rokovaniami,“ povedal. Otázka je však podľa neho v tom, kto a ako môže zaručiť bezpečnosť Ukrajiny a naplnenie dohôd zúčastnenými stranami.

Prezident vyhlásil mobilizáciu

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil vo štvrtok na území Ukrajiny všeobecnú mobilizáciu.
Zelenskyj k podpísaniu dekrétu o všeobecnej mobilizácii pristúpil „v súvislosti s vojenskou agresiou Ruskej federácie mierenou proti Ukrajine a s cieľom zabezpečenia obrany krajiny, podpory bojovej a mobilizačnej pripravenosti Ozbrojených síl Ukrajiny a na základe odporúčania Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny“, cituje z prezidentského výnosu ukrajinská agentúra UNIAN.
      

V dokumente sa ďalej uvádza, že mobilizácia záložníkov a brancov bude v platnosti 90 dní.
      Ukrajinská štátna pohraničná stráž pritom už predtým na Facebooku informovala, že z dôvodu zavedenia stanného práva na území Ukrajiny nemôžu krajinu dočasne opustiť určité skupiny obyvateľstva.
      „Týka sa to najmä občanov mužského pohlavia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí majú zakázané opustiť Ukrajinu. Toto opatrenie platí v čase platnosti stanného práva. Prosíme občanov, aby ho brali na vedomie,“ uvádza ukrajinská štátna pohraničná stráž na Facebooku.
      

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články