2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Ukrajine sme darovali S-300. Heger aj Naď ubezpečujú, že Slovensko do vojny neťahajú

Ukrajine sme darovali obranný systém S-300.

„Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine. Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu. Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine,“ uviedol premiér Heger na svojom facebooku.

„Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov,“ dodal.

K darovaniu S-300 sa tiež vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď.

„Na žiadosť Ukrajiny a po zabezpečení ďalšieho špičkového systému Patriot, ktorý príde na Slovensko v priebehu budúceho týždňa, sme dosluhujúci systém S-300 dopravili bezpečne na Ukrajinu. Ukrajina má plné právo dostávať takúto podporu v zmysle článku 51 Charty OSN, ktorá hovorí o pomoci pri výkone sebaobrany.

Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým podporujeme mier, slobodu a ochranu ľudských práv. Nevinní Ukrajinci sú odhodlaným národom, ktorí chcú brániť svoju vlasť a za pomoci obranných prvkov, akým je systém S-300, zachránime stovky ľudských životov.

Neťaháme Slovensko do vojny. Darovanie systému neznamená, že sa Slovenská republika stala súčasťou konfliktu, kto to tvrdí, klame- Konáme v zmysle dohovorov a postupujeme rovnako, ako ostatné demokraticky zriadené spoločenstvá, ktoré si uvedomujú, že boje na Ukrajine, sú zároveň otázkou našej budúcnosti OCHRANA A OBRANA SLOVENSKA JE PLNE ZABEZPEČENÁ.

V priebehu budúceho týždňa na Slovensko dorazí už štvrtá batéria systému Patriot. Dve poskytli Nemci a jednu Holanďania, túto štvrtú poskytnú naši americkí spojenci- Všetky batérie budú postupne rozmiestnené tak, aby pokryli územie Slovenska a budú tu dovtedy, kým to bude potrebné- Štyri batérie špičkového systému Patriot v najmodernejšej verzii PAC 3 poskytujú neporovnateľne vyšší obranný potenciál ako jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987. Ide teda o jednoznačné posilnenie obrany Slovenska.“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články