24.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Ukrajina slávi nový sviatok – Deň jednoty

Ukrajina v stredu prvýkrát slávi nový štátny sviatok – Deň jednoty. Ako informovala agentúra Ukrinform, vláda vyzvala firmy i úrady, aby v tento deň vyvesili štátne vlajky, a obyvateľov, aby si na oblečenie pripli modré a žlté stužky.      
      

Ministerstvo zahraničných vecí uskutoční v hlavných mestách rôznych krajín sveta brandingové akcie zamerané na popularizáciu Ukrajiny a diplomatické inštitúcie Ukrajiny budú nasvietené vo farbách štátnej vlajky.
      V rámci Dňa jednoty sa bude konať aj množstvo podujatí vrátane telemaratónu, do ktorého sa zapoja všetky štátom financované televízne kanály. V kinách a na televíznych kanáloch sa budú uvádzať aj filmy ukrajinskej produkcie.
      V školách sa v spolupráci s ministerstvom školstva a Ústavom pamäti národa budú v najbližších dňoch vyučovacie hodiny venované jednote ukrajinského národa, ale aj mediálnej gramotnosti.
      

Naplánovaná je na stredu aj modlitba za jednotu Ukrajiny.
      Ukrinform dodal, že ukrajinská vláda v utorok schválila akčný plán osláv Dňa jednoty.      Premiér Denys Šmyhaľ oznámil, že v jeho rámci a na návrh prezidenta Volodymyra Zelenského sa od 1. marca 2022 zvýšia mzdy vojenského personálu ozbrojených síl o 30 percent.
      Okrem toho sa od začiatku roka 2022 zvýši finančná podpora vojenského personálu Štátnej pohraničnej služby a Národnej gardy o ďalších 20 percent – po zvýšenie miezd k 1. februáru o desať percent.
      Akčný plán okrem iného počíta s vytvorením jednotnej informačnej platformy pre strategickú komunikáciu „UArazom“ – napríklad s cieľom zabezpečiť každodenné informovanie obyvateľstva o stave bezpečnostnej situácie a urýchliť proces vytvárania systému územnej obrany.
      Prezident Zelenskyj zverejnil v stredu príhovor k národu, v ktorom uviedol, že Ukrajinci sú rozliční, ale spája ich „jediná túžba: žiť v mieri, šťastne, ako jedna rodina, s deťmi, s rodičmi“.
      Podľa agentúry UNIAN Zelenskyj dodal, že „na toto všetko máme plné právo. Pretože sme doma, sme na Ukrajine. A nikto nebude milovať náš dom tak ako my. A nikto iný, len my môže spoločne chrániť svoj domov“.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články