20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Princ Andrew sa dohodol na mimosúdnom vyrovnaní v prípade sexuálneho napadnutia

Britský princ Andrew sa dohodol na mimosúdnom finančnom vyrovnaní s Američankou Virginiou Giuffreovou, ktorá ho zažalovala za sexuálne napadnutie.

V utorok o tom informovala britská stanica BBC a odvolala sa na súdne dokumenty.
Giuffreová žalovala vojvodu z Yorku za to, že ju sexuálne napadol pri troch príležitostiach, keď mala 17 rokov. Princ tieto obvinenia opakovane odmietol.
List odovzdaný na americkom okresnom súde v utorok uvádzal, že princ Andrew a Giuffreová dosiahli mimosúdne vyrovnanie.
      

Princ Andrew sa dohodol na mimosúdnom vyrovnaní v prípade sexuálneho napadnutia
Britský princ Andrew sa dohodol na mimosúdnom finančnom vyrovnaní s Američankou Virginiou Giuffreovou, ktorá ho zažalovala za sexuálne napadnutie. Giuffreová žalovala vojvodu z Yorku za to, že ju sexuálne napadol pri troch príležitostiach, keď mala 17 rokov. Princ tieto obvinenia opakovane odmietol. Na archívnej snímke z 11. apríla 2021 poskytuje princ Andrew rozhovor televízii vo Windsore. FOTO TASR/AP

Princovi právni zástupcovia oznámili, že ich klient sa nebude k záležitosti vyjadrovať, stačiť má len oznámenie súdu.
V liste americkému sudcovi Lewisovi A. Kaplanovi sa píše, že vojvoda „venuje značný finančný dar charite slečne Giuffreovej, ktorá podporuje práva obetí“.
Podľa listu princ Andrew „nemal nikdy v úmysle očierňovať charakter slečny Giuffreovej“ a uznal, že „trpela ako obeť zneužívania a aj nespravodlivými verejnými útokmi“.
Princ zároveň sľúbil, že „ľútosť nad svojím blízkym vzťahom so zosnulým odsúdeným páchateľom sexuálnych trestných činov Jeffreym Epsteinom prejaví tak, že bude podporovať boj proti zlu, ktorým je obchodovanie so sexom, a bude podporovať aj obete“.
      

Vojvoda tiež ocenil „odvahu slečny Giuffreovej a ďalších obetí, keď vystúpili samy na svoju obranu“.
Právnik Giuffreovej David Boies pre tlačovú agentúru PA uviedol k najnovšiemu vývoju toto: „Som presvedčený, že táto udalosť hovorí sama za seba.“
Giuffreová (teraz 38-ročná) vyhlasovala, že od svojich 16 rokov bola obeťou obchodovania so sexom a sexuálneho zneužívania, ktoré organizoval finančník Epstein. Ten zomrel vo väzení v roku 2019, keď čakal na súdny proces v prípade obchodovania so sexom.
      

Podľa slov Giuffreovej bola zneužívaná tak, že ju poskytovali vplyvným mužom vrátane princa Andrewa, ktorý je tretím dieťaťom britskej kráľovnej Alžbety II. a deviaty v poradí na britský trón.
      Američanka tvrdila, že princ Andrew (61) ju sexuálne napadol pri troch príležitostiach – v londýnskom dome Epsteinovej priateľky Ghislaine Maxwellovej, v sídle Epsteina v New Yorku a na Epsteinovom súkromnom ostrove patriacom k Americkým Panenským ostrovom.
 V interview v roku 2019 pre program Newsnight na televíznej stanici BBC princ Andrew vyhlásil, že si ani nepamätá na stretnutie so slečnou Giuffreovou. Dodal, že ňou opisované stretnutie a sex v dome v londýnskej štvrti Belgravia sa „nikdy nestali“.
      Tento rok v januári súd pre južnú časť amerického štátu New York rozhodol, že sa môže začať súdny proces vo veci občianskej žaloby proti princovi Andrewovi.
      

Buckinghamský palác následne oznámil, že Andrew vrátil kráľovnej všetky vojenské hodnosti a vzdal sa aj kráľovského patronátu nad charitatívnymi organizáciami. Ako ďalej píše BBC, zdroj z kráľovského dvora uviedol, že princ prestane oficiálne používať titul Jeho kráľovská Výsosť.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články