19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

UKF Nitra: Navždy nás opustil profesor Peter Ondrejkovič

Profesor Peter Ondrejkovič nás navždy opustil 31. decembra 2021 vo veku 81 rokov. Tento významný slovenský sociológ sa narodil 24. decembra 1940 v Bratislave. V priebehu svojho života pôsobil ako vysokoškolský pedagóg, pracovník s mládežou, námestník riaditeľa Ústavu informácií a prognóz školstva, člen Rady slovenskej vlády pre prevenciu kriminality alebo podpredseda Protidrogového fondu. Svoju pedagogickú činnosť začal prednáškami na Katedre pedagogiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1966. Po roku 1968 bol z politických dôvodov z pôsobenia na vysokých školách odstavený na takmer dvadsať rokov. Do vysokoškolského prostredia sa však po tejto nútenej prestávke vrátil – najprv na Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a po roku 2000 na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, kde sa stal zakladateľom a prvým dekanom Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva.

O možnosti štúdia sociológie na tejto fakulte sa uvažovalo hneď pri jej založení v roku 2001, avšak reálne kontúry dostala táto myšlienka až pod vedením prof. Petra Ondrejkoviča, ktorý najprv položil základy oddelenia sociológie pri katedre sociálnej práce a sociálnych vied a následne začal aj s personálnym a materiálnym budovaním katedry sociológie. Po získaní akreditácie v roku 2004 bol otvorený prvý ročník denného bakalárskeho štúdia a v roku 2007 aj prvý ročník magisterského štúdia sociológie. Katedra od svojho vzniku pôsobila na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF, avšak od roku 2007 je súčasťou Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá si pripomenula život a dielo opisovaného sociológa v rámci VIII. Nitrianskeho sociologického kolokvia 18. novembra 2021.

Profesor Peter Ondrejkovič

Text a foto: Katedra sociológie FF UKF, red. skrátené

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články