17.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

ÚDZS: Táto inštitúcia chce preverovať dlhoročných lekárov, ktorí spochybňujú očkovanie…

Po takmer dvoch rokoch pandémie Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ide riešiť lekárov, ktorí spochybňujú liečbu ochorenia COVID-19 a očkovanie. Úrad eviduje podnety na lekárov Štefana Hrušovského, Andreja Janca, Jána Lakotu, Petra Liptáka a Michala Pijáka.

V tejto súvislosti som sa vrátila k staršiemu článku, ktorý som písala v júli tohto roka.

Týkal sa osôb a obsadenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pôvodný článok vyšiel v týždenníku PLUS 7 dní.

ÚDZS: Táto inštitúcia chce preverovať dlhoročných lekárov, ktorí spochybňujú očkovanie...

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má od 29. apríla tohto roku novú predsedníčku. Vláda do tejto pozície vymenovala Renátu Bláhovú, ktorá pracovala aj ako poradkyňa Eduarda Hegera, súčasného predsedu vlády.

Úrad sa chystá riešiť lekárov, spochybňujúcich liečbu kovidu

S novou predsedníčkou sa vymenila aj šéfka jej kancelárie. Tou sa stala Jana Kriaková, manželka profesionálneho sledovača novinárov Miroslava Kriaka.

Kriak začínal v socialistickej Štátnej bezpečnosti. Podľa jeho zložky v Ústave pamäti národa sa do služby ŠtB hlásil dobrovoľne. Z reportáže RTVS zverejnenej v máji 2019 vyplýva, že Kriak špionáž považuje za službu vlasti a vykonáva ju rád.

Kriak bol jeden z tých agentov ŠtB, ktorí ostali prítomní v systéme i po revolúcii v roku 1989. Bol pracovníkom Slovenskej informačnej služby, figuruje aj v kauze únosu syna prezidenta Michala Kováča.

Do roku 2018 Kriak pracoval na finančnej správe. Tam sa s ním rozlúčili po zverejnení kauzy okolo sledovania novinárov.

Ako je známe, Kriak bol šéfom špehovacieho komanda financovaného Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom. Úlohou komanda bolo sledovať vybraných novinárov. Špehovanie vyvrcholilo vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Na súdnom pojednávaní v prípade spomínanej dvojnásobnej vraždy Kriak ako svedok opakovane tvrdil, že netušil, že pracuje pre Mariana Kočnera. Úlohu sledovať novinárov bral ako bežné zadanie od SIS, respektíve od starého kamaráta Petra Tótha.

Pri spomínanom sledovaní boli vyslovené podozrenia, že informácie o novinároch boli nelegálne získavané nielen z policajných databáz, ale napríklad aj zo zdravotných poisťovní. Napríklad keď Marián Kočner poslal redaktorovi do denníka Sme mail s otázkami, z ktorých bolo zrejmé, že má poznatky o jeho zdravotnom stave. Ako upozornila novinárka Júlia Mikolášiková, nebolo ťažké z verejných zdrojov zistiť, že manželka Miroslava Kriaka pracovala v tom čase v jednej zdravotnej poisťovni na vedúcej funkcii.

Jana Kriaková už v zdravotnej poisťovni nepracuje, je zamestnaná v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa webovej stránky úradu je poverená riadením kancelárie predsedníčky úradu. Mala by teda byť pravou rukou niekdajšej Hegerovej poradkyne. Podľa hovorkyne Eriky Kováčikovej prijali Kriakovu ženu od 15. mája 2021 na základe riadneho prijímacieho konania.

Postrehli sme tiež, že nový džob má aj samotný Miroslav Kriak. Ten sa vrhol na podnikanie a, ako sme zistili, venuje sa masážam.

Dnes som sa pozrela na stránku ÚDVZ a Jana Kriaková už medzi zamestnancami uvedená nie je.

ÚDZS: Táto inštitúcia chce preverovať dlhoročných lekárov, ktorí spochybňujú očkovanie...

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články