16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Ubytovávate Ukrajincov? Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencov sa predĺži do konca mája

Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencov sa predĺži do 31. mája. V stredu o tom rozhodla vláda. Výška príspevku sa nemení.

Príspevok bude naďalej predstavovať desať eur za jednu noc ubytovania odídenca, respektíve päť eur pri ubytovaní osoby mladšej ako 15 rokov. „Ide pritom stále o najoptimálnejší spôsob pomoci pre odídencov z hľadiska pomoci plynulého začleňovania sa do našej spoločnosti. Ruka v ruke týmto príspevkom pomáhame aj občanom našej krajiny, ktorí by za iných okolností mohli mať s prenájmom nehnuteľností v niektorých oblastiach väčší problém,“ uviedol dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Rotary club poslal do Turecka pomoc určenú obetiam zemetrasenia

„V porovnaní s jarnými mesiacmi roku 2022 evidujeme medzimesačný pokles ubytovaných odídencov, a teda aj poskytovateľov ubytovania. Pokles súvisí jednak s návratom odídencov na Ukrajinu alebo vycestovaním do inej krajiny a ich vlastnou snahou o osamostatnenie sa,“ priblížil riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Ján Orlovský.

Podmienkou je uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom, ktorú treba predložiť obci.

Po skončení každého kalendárneho mesiaca sa obci predkladá výkaz o počte nocí, v ktorých prenajímateľ skutočne poskytoval odídencovi ubytovanie. Povinnosťou odídenca je osobne oznámiť obci, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie.

Dočasné útočisko sa má na Slovensku poskytovať do 4. marca 2024.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x