19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

U nás žijúci cudzinci sa nemusia báť, naďalej im platia doklady. Chystá sa aj zmena zákona

Takmer 400 ľudí z Ukrajiny doteraz požiadalo o poskytnutie dočasného útočiska na Oddelení cudzineckej polície v Nitre. Počet čakajúcich stále narastá, potvrdila polícia. Pracovníci oddelenia preto pridávajú ďalšie stránkové pracoviská, namiesto troch doterajších bude vytvorených sedem pracovísk. Čas na vybavenie by sa tak mal skracovať.

Pri vybavovaní stránok pomáhajú polícii aj traja tlmočníci z ukrajinského jazyka. „Chceli by sme poprosiť ďalších dobrovoľníkov o pomoc pri tlmočení z ukrajinčiny,“ vyzýva polícia ľudí ovládajúcich ukrajinský jazyk. Prihlásiť sa môžu na Oddelení cudzineckej polície v Nitre na Kalvárskej 2, na telefónnom čísle 0961303201 alebo do súkromnej správy na stránke Polícia SR – Nitriansky kraj na sociálnej sieti.

U nás žijúci cudzinci sa nemusia báť, naďalej im platia doklady. Chystá sa aj zmena zákona

Vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu súvisiacu s prebiehajúcim vojnovým konfliktom na Ukrajine a vysokým počtom utečencov prichádzajúcich z  Ukrajiny, oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru obmedzujú vybavovanie cudzincov na stránkových pracoviskách až do odvolania.

Ste Srb či Bielorus a končí vám pobyt?

Na stránkových pracoviskách budú vybavovaní len cudzinci prichádzajúci  z Ukrajiny, ktorí sú štátnymi príslušníkmi Ukrajiny a ich rodinní príslušníci.

Všetky doterajšie rezervácie na oddeleniach cudzineckej polície budú stornované. Informáciu o nutnosti nového objednania sa, zverejníme. Zároveň pripravujeme novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorá cudzincom predĺži pobyt, ak by si nestíhali podať žiadosť o obnovenie pobytu včas kvôli tomu, že sme obmedzili vybavovanie cudzincov na stránkových pracoviskách, informovala nás Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.

Novela je už na vláde, zatiaľ nie je podpísaná, tu žijúci cudzinci sa nemusia báť, naďalej im platia doklady. Ešte platí aj mimoriadna situácia – Covid – čiže doklady po uplynutí platnosti budú platiť až do ukončenia mimoriadnej situácie a potom ešte 2 mesiace.

Cudzinecká polícia zároveň upozorňuje na dodržiavanie tzv. ohlasovacej povinnosti podľa § 111 ods. 2 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov formou tlačiva Hlásenie pobytu, ktoré je možné stiahnuť na webovej adrese Ministerstva vnútra Slovenskej republiky: https://www.minv.sk/?hlasenie-pobytu-1.

Originál vyplneného a podpísaného tlačiva Hlásenie pobytu v príslušnom jazyku treba doručiť miestne príslušnému oddeleniu cudzineckej polície Policajného zboru.

Kontakty na oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru je možné získať na webovej adrese minv.sk.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články