20.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

TRYZNA: Na židovskom cintoríne sa spomínalo

TRYZNA: Na židovskom cintoríne sa spomínalo

V duchu  tradícií sa  členovia židovskej obce v Nitre, ale aj ich priatelia a obyvatelia Nitry rôznych konfesií každoročne  schádzajú  pri pamätníku obetiam holokaustu, ktorý je na židovskom cintoríne  už sedemdesiat rokov mementom hrôzy.  Pripomínajú si pamiatku   obetí  holokaustu z Nitry a okolia. Tryzna, ktorá sa za hojnej účasti konala 5. septembra 2021, však bola iná, hlboko poznačená pandémiou koronavírusu. Napriek obmedzeniam  sa však  členovia ŽNO rozhodli neprerušiť tok tradície a pietnu spomienku uskutočniť  na prahu významných sviatkov židovského  kalendára, nového roka Roš hašana 5782 a Jom kipuru, dňa zmierenia. Je to viac ako symbolické, pretože prastarým židovským zvykom je navštevovať  pred nimi  hroby  blízkych.

V tomto roku si pripomíname  neblahé 80. výročie vydania potupného židovského kódexu a 76. výročie ukončenia najväčšieho požiaru v dejinách, ktorý si vyžiadal 60 miliónov  obetí rôznych národností.  V Osvienčime, Treblinke, Majdanku, Terezíne a  na nespočetných  ďalších  miestach  hrôzy  bola spálená  bohatá kultúra, talent, pracovité ruky, milujúce srdcia aj telá  miliónov  ľudí.  Boli  medzi nimi  aj tisíce židovských obyvateľov Nitry a okolia. Nebolo ani jednej  rodiny,  ktorej by sa  fašistická čižma  nebola dotkla. Z vyše šiestich tisícov odvlečených sa domov vrátila ani nie desatina. Holokaust  pretrhol  niť židovskej tradície v našom meste.

Čas je neúprosný a preživších,   ktorých svedectvo je také vzácne, je zo dňa na deň menej.  Ostávajú  tu len zažltnuté archívy, v ktorých pátrame čo i len po náznakoch  predvojnového  života.  Ostávajú tu cintoríny, kde by sme však márne hľadali hroby našich martýrov. Sú však vzácne, pretože sa v nich vznáša varovný prst, nabádajúci nás nezabudnúť.

Mená, mená…nekonečné zoznamy obetí. Na tryzne v Nitre odznel v mene všetkých tragický osud Starkovcov, významnej  predvojnovej podnikateľskej rodiny z nášho mesta, ktorý predniesol  Marián Naster z Múzea holokaustu v Seredi. Boli jednými z tých, ktorí tvorili tvár modernej predvojnovej Nitry. Čo by boli dosiahli, ako by zmenili tvár nášho mesta, keby nebolo holokaustu? Aj túto otázku si účastníci tryzny v mysli kládli…

Epidémia koronavírusu a jej obete

Aj židovskú obec v Nitre  tragicky poznamenala koronakríza a vyžiadala si životy viacerých členov, ktorí ochoreniu podľahli v tých najkritickejších chvíľach začiatkom roka 2021. Nebolo možné dôstojne sa s nimi rozlúčiť, ako káže tradícia. Preto si účastníci tryzny s pietou, slovami spomienky, modlitbou a položením kamienka na hroby zaspomínali aj na nich. Na dlhoročného predsedu náboženskej obce, právnika JUDr. Petra Schwarcza a jeho manželku Katarínu, ktorí zomreli v ten istý deň, 1. januára, na doc. Ing. Tibora Engela, pedagóga UKF a na ďalších súvercov, ale aj všetky obete korony z Nitry, na kolegov, susedov, priateľov.

TRYZNA: Na židovskom cintoríne sa spomínalo
JUDr. Peter Schwarcz s manželkou Katarínou, česť ich pamiatke!

Na prahu nového židovského roka  5782 , ktorý sa začal 6. septembra t.r., zaznel aj zvuk baranieho rohu, šófaru, ktorý je typickým symbolom sviatku.

Nech prinesie všetkým ľuďom, mier, zdravie, pokoj a prosperitu!

Text: Mgr. Katarína Potocká

                                                                                             

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články