20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Tri veľkokapacitné očkovacie centrá v kraji zatvoria koncom marca

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ukončí koncom marca všetky svoje očkovacie aktivity, ktoré vykonával viac ako rok. Do tohto dátumu ešte môže verejnosť využiť možnosti vakcinácie v troch veľkokapacitných očkovacích centrách v kraji i prostredníctvom výjazdovej služby.

Informoval o tom v Banskej Bystrici predseda BBSK Ján Lunter s tým, že k tomu pristupujú po oznámení ministerstva zdravotníctva, ktoré samosprávne kraje vyzvalo k ich postupnému zatváraniu.
      Kraj zároveň symbolicky odovzdal očkovaciu štafetu ambulantným lekárom a zdravotníckym zariadeniam. Prevzala ju Renáta Ježíková, všeobecná lekárka pre dospelých, ktorá sa stará o takmer 3000 pacientov v Hriňovej a Kriváni.

„Aj týmto krokom sa posúvame smerom k normálnemu životu, hoci nový koronavírus už zrejme nikdy úplne nevymizne. Po dvoch rokoch mimoriadnych opatrení sa s ním musíme naučiť žiť a vytvoriť systémové kroky pre zvládanie jeho prípadných ďalších vĺn,“ zdôraznil Lunter.

Tri veľkokapacitné očkovacie centrá v kraji zatvoria koncom marca
Foto: Ilustračné NN

BBSK zaočkoval v minulom roku 268.731 ľudí. Ako šéf kraja dodal, s vakcínou zdravotníci obchádzali aj najmenšie obce vrátane tých, ktoré patrili medzi najmenej zaočkované. Neraz museli čeliť nadávkam a urážkam od antivaxerov.
      „Pandémia COVID-19 výrazne ovplyvnila chod najmä bielej medicíny, ktorá bola potláčaná s pribúdajúcimi pozitívnymi pacientmi. Aj na všeobecných lekárov to bol enormný tlak, denne sme vybavovali do sto telefonátov a každému pacientovi sme prispôsobovali protokol liečby a snažili sa odvrátiť nutnosť hospitalizácie na tzv. covid oddeleniach,“ reagovala Ježíková.

S očkovaním vo svojich ambulanciách začala vlani v októbri. Do dnešného dňa podala vakcínu asi 450 pacientom, predovšetkým v seniorskom veku či s chronickými diagnózami.
      Očkovanie stále prebieha v deviatich zdravotníckych zariadeniach na území BBSK, ktorých rozpis je pravidelne aktualizovaný na stránke ministerstva zdravotníctva.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články