15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Trenčianska univerzita vyvíja softvér na detekciu malých dronov

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) vyvíja softvér na detekciu malých dronov. Informoval o tom rektor TnUAD Jozef Habánik.

Univerzita sa zapojila do výzvy Ministerstva obrany SR – bezpilotné systémy a obrana proti nim a na Fakulte špeciálnej techniky vyvíja softvér na detekciu dronov v prízemných vrstvách atmosféry. Primárne sa zamerali na identifikáciu malých dronov, pohybujúcich sa v malých výškach pod hranicou radaru relatívne malými rýchlosťami.

Projekt podľa Habánika vychádza z doterajšieho výskumu realizovaného v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ), ktorý bol zameraný na detekciu atmosférických nehomogenít, ako sú turbulencia, hmla, zrážky v prízemnej vrstve troposféry. Z konštrukčnej podstaty dronov vyplývajú pri ich pohybe v atmosfére niektoré špecifické demaskujúce efekty. „Dron pri pohybe vytvára výraznú nehomogenitu v atmosfére. Podarilo sa nám vyvinúť prístrojové a programové vybavenie, ktoré umožňuje detailné sledovanie atmosférických javov s vysokým časovým rozlíšením, ako je napríklad vznik, výskyt a zánik turbulencie,“ uviedol rektor.

Ako dodal, pozorovať sa dá aj detekcia kvapalných zrážok už od nemerateľných úhrnov, efekty spojené s vytváraním hmly, javy spojené s inverznými stavmi atmosféry a mnohé ďalšie. Fakulta chce prostredníctvom dotácie doplniť a rozšíriť výskumné pracovisko o prístrojovú techniku, vybudovať externé pracovisko s pracovnou plošinou na streche fakultnej budovy pre experimenty a merania s možnosťou sledovania reálnych prejavov dronov pri ich letoch.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x