15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Tragická udalosť v Novákoch: Dvaja pacienti zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu

Dvaja pacienti, ktorí boli privezení do Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) po nešťastnej udalosti v Bani Nováky, sú aj naďalej vo veľmi vážnom stave a zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Tragická udalosť v Novákoch: Dvaja pacienti zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu
Na snímke riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík (v popredí), dočasne poverený premiér Eduard Heger (vpravo) a dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman počas brífingu pred budovou bane Nováky v stredu 26. apríla 2023. Podľa predbežných zistení došlo v Bani Nováky v stredu podvečer k náhlemu a nečakanému vyhoreniu metánu, nie k výbuchu, ozrejmil poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Po mimoriadnej udalosti evidujú deväť zranených. Z toho sú štyria ťažko zranení, previezli ich do nemocníc v Bratislave a Košiciach. Ďalších piatich pacientov ošetrili v bojnickej nemocnici. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

„Popáleniny sú v rozmedzí medzi 15 až 20 percent, rozsah poranení vnútorných orgánov sa však ešte môže zmeniť,“ priblížila. Popáleniny sa podľa nej nachádzajú prevažne na tvári a horných končatinách pacientov. „Obidvaja pacienti sa podrobili zákroku na podporu hojenia rán a zostávajú i naďalej pod dohľadom našich zdravotníkov,“ doplnila Kliská. V Bani Nováky došlo v stredu (26. 4.) podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a umelom spánku.

Tragická udalosť v Novákoch: Dvaja pacienti zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu
Na snímke leteckí záchranári ošetrujú zraneného baníka na parkovisku pred baňou v Novákoch v stredu 26. apríla 2023. V Bani Nováky došlo v stredu podvečer k vyhoreniu metánu. Informujú o tom dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec a polícia. Na mieste sú všetky záchranné zložky. Zdravotní záchranári evidujú viacero zranených, z toho päť ťažko. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Deväť zranených, z toho štyroch ťažko, si vyžiadala stredajšia mimoriadna udalosť v Bani Nováky. TASR prináša súhrn doterajších udalostí.
        – Hlásenie o pravdepodobnom vyhorení metánu dostali banskí záchranári o 16.30 h, na miesto išli ich čaty vrátane lekára – banského záchranára. Postihnutých evakuovali i ostatní baníci.
        – Deväť ľudí utrpelo popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Dvaja sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti.
        – Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a umelom spánku.
        – Situáciu v podzemí monitorujú záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice. Na mieste nešťastia robia potrebné úkony aj vyšetrovatelia polície.
        – Vyšetrovateľka začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Prípadom sa má zaoberať aj krajská prokuratúra.
        – Zriadi sa aj vyšetrovacia komisia pod vedením Obvodného banského úradu Banská Bystrica. Vyšetrovanie priamo v bani začne hneď, ako to umožní situácia.
        – K mimoriadnej udalosti došlo na produktívnom pracovisku, na komplexne mechanizovanom stenovom porube v hĺbke 200 metrov pod povrchom.
        – Podľa rezortu hospodárstva nedošlo k výrazným poškodeniam bane.
        – Na mimoriadnu udalosť v nováckej bani reagovali viacerí politici, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej. Verí, že všetci pracovníci, ktorí utrpeli zranenia, budú v poriadku. Aj predseda parlamentu Boris Kollár verí, že si udalosť nevyžiada žiadne obete. Dočasne poverený premiér Eduard Heger navštívil miesto nešťastia spolu s dočasne povereným ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom.

Tragická udalosť v Novákoch: Dvaja pacienti zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu
Na snímke dočasne poverený premiér Eduard Heger (druhý zľava) prichádza do budovy bane v Novákoch v stredu 26. apríla 2023. V Bani Nováky došlo v stredu podvečer k vyhoreniu metánu. Informujú o tom dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec a polícia. Na mieste sú všetky záchranné zložky. Zdravotní záchranári evidujú viacero zranených, z toho štyria sú v kritickom stave. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Na mimoriadnu udalosť v nováckej bani reagovali na sociálnych sieťach viacerí politici. Niektorí ich predtým doobeda aj navštívili.

Bane navštívil v stredu predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský (OĽANO). Poukázal, že práve na mieste, kde sa spolu s kolegami pohybovali, došlo k nešťastiu. „Veľmi ma to mrzí, že napriek všetkým bezpečnostným opatreniam, ktorých sme boli sami svedkami, sa stávajú takéto nehody,“ povedal s tým, že všetkým želá skoré uzdravenie. V bani bol aj podpredseda opozičnej strany SaS Karol Galek. Poďakoval banskej záchrannej službe za pohotovú reakciu pri zásahu pod povrchom.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico poprosil vládnych politikov, ktorí šli na mieste nešťastia, aby venovali všetko možné úsilie podpore rodinám zranených baníkov. „Z mojich skúseností môžem potvrdiť, že to je to najužitočnejšie, čo môžu v danej chvíli urobiť,“ podotkol. Podporu všetkým raneným a ich rodinám vyjadril líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Pevne verím, že sa záchranným zložkám podarí situáciu čo najskôr stabilizovať,“ uviedol. „Naše myšlienky a modlitby sú s nimi a ich príbuznými a blízkymi,“ reagoval poslanec parlamentu Juraj Šeliga (nezaradený). Za baníkov sa modlí aj poverená vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Veľa síl pri záchranných prácach zaprial baníkom a záchranárom aj poslanec parlamentu za hnutie Sme rodina Miloš Svrček. K celej udalosti sa vyjadrili aj primátorky neďalekých miest. „Je mi nesmierne ľúto, že región Hornej Nitry opäť prežíva tragédiu, pri ktorej sa ťažko zranili baníci v Bani Nováky,“ uviedla primátorka Handlovej Silvia Grúberová. Raneným a ich blízkym vyjadrila podporu a spolupatričnosť. Primátorka Prievidze Katarína Macháčková poukázala na to, že správa o nehode v bani zasiahla v stredu podvečer celú Hornú Nitru. „Všetci sme v týchto chvíľach myšlienkami so zranenými a ich rodinami,“ reagovala. V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu, evidujú viacero zranených.

Situácia po nešťastí v bani v Novákoch je v týchto chvíľach stabilizovaná. Požiar momentálne hasia, na miesto príde banská komisia. Vec bude prešetrovať aj krajská prokuratúra. Na brífingu v Novákoch to v stredu oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger. Dodal, že všetky osoby po zranení vyšli z bane. Prešli pri tom dva kilometre peši od miesta vzplanutia. Podľa rezortu hospodárstva pri udalosti nedošlo k výrazným poškodeniam bane. Trenčianski krajskí policajti na sociálnej sieti informovali, že vyšetrovateľka začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. „Príčiny a okolnosti tejto udalosti budú predmetom vyšetrovania,“ podotkli policajti. Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov už informovali o situácii.

V bani v Novákoch došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. Po mimoriadnej udalosti evidujú deväť zranených. Z toho sú štyria ťažko zranení, previezli ich do nemocníc v Bratislave a Košiciach. Ďalších piatich pacientov ošetrili v bojnickej nemocnici.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x