17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Topoľčany: Maltézska pomoc Slovensko buduje komunitné centrum pre Rómov

V Topoľčanoch vyrastie nové centrum určené marginalizovanej rómskej komunite. Jeho zriadenie v budove bývalej ubytovne na okraji mesta je najnovším projektom Maltézskej pomoci Slovensko.
      Nové komunitné centrum bude plniť viacero úloh. Okrem predškolského vzdelávania rómskych detí to bude aj výučba základných sociálnych a hygienických návykov. „K úlohám centra bude patriť aj rozvíjanie vzťahu k zdravému tráveniu voľného času, vyučovanie základných návykov matiek v rámci starostlivosti o deti, rozvíjanie vzájomného vzťahu a poskytnutie priestoru, kde si môžu oprať oblečenie či napiecť,“ informovali autori projektu.

Maltézsky rád prevádzkuje v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy už 22 takýchto komunitných centier zameraných na pomoc Rómom. Na Slovensku pôjde o druhé v poradí. Podľa prezidenta Maltézskej pomoci Slovensko Júliusa Brichtu by sa už v lete mali v topoľčianskom komunitnom centre otvoriť prvé učebne a miestnosti pre záujmovú činnosť. „Celkové ukončenie prestavby očakávame v roku 2024, keď bude budova prístupná aj na ďalšie účely,“ uviedol Brichta.

Projekt Maltézskej pomoci ocenila aj primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová. Podľa jej slov sú komunitné centrá pre samosprávy vhodným riešením pri práci s marginalizovanými skupinami obyvateľov. „Mesto Topoľčany má reálny záujem na posune v riešení integrácie minoritného obyvateľstva, čo dosvedčuje aj pripravovaná realizácia projektu prestupného bývania. Radi sme sa stali partnerom aj tohto projektu,“ doplnila Gieciová.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články