16.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

TIP NA KNIHU: Ženy, ktoré behali s vlkmi

Neskrotná žena je rovnako ako divá zver ohrozeným druhom. Postupom času sme sa stali svedkami plienenia ženskej inštinktívnej povahy, jej utláčania a usmerňovania. Celé veky sa s ňou zle zaobchádzalo, podobne ako s divou, neskrotenou prírodou a tvormi, ktoré ju obývali. Keď sme sa jej otočili chrbtom, na tisíce rokov ostala vyhostená na okraji psyché, píše v úvode psychoanalytička, poetka, umelkyňa a zberateľka starých príbehov Clarissa Pinkola Estés.

TIP NA KNIHU: Ženy, ktoré behali s vlkmi
Lucia Balagová

     Knihou Ženy, ktoré behali s vlkmi vytvorila originálnu formu náhľadu do ženskej duše, do inštinktívnej podstaty žien. Pomocou rôznych príbehov, rozprávok a mýtov prerozprávala a odkryla  porozumenie Divokej ženy. A cesty návratu k nej. Príbehy sú liekom, uvádzajúcim vnútorný život do pohybu.  

     Pýtate sa prečo Divoká žena a prečo vlky? Podľa autorky sú ženy a vlky svojou charakteristikou od prírody veľmi podobné. Sú zvedavé, vytrvalé, silné a intuitívne. Samozrejme pri tomto sa prirovnanie nekončí, ale iba začína. A začína sa tak i predstava o pravzore Divokej ženy, či inak povedané ženskej duše.

     Divoká žena je tým, „čo nás ženie ďalej, aj keď sa nazdávame, že už nevládzeme“ a je tou „ktorá hrmí pri nespravodlivosti“. Prostredníctvom obrazov z príbehov sa učíme rozumieť a prijať, ale tiež obnovovať silu ženskej psychiky. Autorka je v knihe nielen rozprávačkou, ale prevádza nás svetom a bolesťou žien tiež analyticky. Ukazuje možné dôvody a pôvody týchto bolestí, ale i možnosti nového nasmerovania. 

TIP NA KNIHU: Ženy, ktoré behali s vlkmi

     Isto mnohí z vás poznajú príbeh o Dievčatku so zápalkami. A čo na tento príbeh hovorí Clarissa Pinkola Estés?          

     „Dievčatko žilo v prostredí, kde oň ľudia nedbali. Pokiaľ žijete v takomto prostredí, utečte z neho preč. Dievčatko sa pohybuje v prostredí, kde si to, čo má –  malé ohníčky na trieskach, teda počiatky všetkých tvorivých možností – nikto neváži a necení. Pokiaľ ste v takejto situácii, otočte sa a odkráčajte preč. Dievčatko sa ocitlo v psychickej situácii, v ktorej ,má len málo možností. Zmierilo sa so svojím „miestom“ v živote. Pokiaľ sa to prihodí vám, nezmierte sa s tým. Vyjdite von a bojujte. Keď je Divoká žena zahnaná do kúta, nevzdá sa. Vykročí vpred, vystrčí pazúry a bojuje.“

     „Žiť s ľuďmi, ktorí nás skutočne zahrejú, budú schvaľovať a vychvaľovať našu tvorivosť, je podstatným základom pre tok nášho tvorivého života. Inak zamrzneme. Starostlivosť je zbor hlasov vnútri aj vonku, ktoré si všímajú, v akom stave sa žena nachádza.“

     Žena oddelená od svojej „divokej“ povahy chradne, slabne a stáva sa z nej prízrak. Ale žiadna žena nie je predurčená na to, aby bola úbohým stvorením.  „Odmotajme obväzy, liek je pripravený.“ Je jedno akej farby je vaša ženská pleť. Je jedno, či ste extroverka alebo introvertka. Nezamýšľajte sa nad tým, či ste  žena prostá alebo žena so srdcom Amazonky. Vznešená, s iskrou alebo ponurá. Divoká žena patrí každej z nás.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články