2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Tender na bojové vozidlá 8×8: Hlas chce, aby ho premiér a minister financií preverili

Ozbrojené sily SR roky patrili k posledným krajinám, ktoré touto technikou nedisponujú, pričom patrí medzi hlavnú výzbroj jednotiek pozemných síl spojeneckých armád.

Ako uviedol minister obrany Jaroslav Naď na facebooku, nevyhnutný, dôležitý a nesmierne prospešný nákup, ktorý posúva OSSR o level vyššie, vláda SR súhlasila s obstaraním 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 s vládou Fínska formou medzivládnej spolupráce tzv. projektom „vláda – vláda“.

„Cena vozidla je 4,64 mil eur s DPH. Slovenskí vojaci tak dostanú nové Patria AMVXP 8×8 v konfigurácii s vežou Turra-30 a 30 mm kanónom. Všetky ponuky ktoré sme dostali vyhodnocoval tím 60 odborníkov. V oblasti zapojenia slovenského obranného priemyslu boli súčasťou vyhodnocovacieho tímu aj odborníci z Ministerstva hospodárstva SR,“ napísal. Cena akvizície predstavovala 35 % z hodnotenia, technické špecifikácie 30 %, logistická podpora, teda kalkulácia životného cyklu techniky mala váhu 10 % a štvrtinu hodnotenia predstavovala miera zapojenia slovenského obranného priemyslu.

Tender na bojové vozidlá 8x8: Hlas chce, aby ho premiér a minister financií preverili

„Dôraz bol pritom kladený na požiadavky OS SR, ekonomické hľadisko a tiež zabezpečenie bezpečnosti dodávok v prípade krízovej situácie. Súčasťou hodnotenia bolo aj testovanie vozidiel. Návrh rezortu obrany na obstaranie BOV 8×8 schválila tiež Bezpečnostná rada SR, pričom bol predmetom predbežného a medzirezortného pripomienkového konania. Materiál bol zároveň predložený na posúdenie Ministerstvu financií Slovenskej republiky – Útvaru hodnoty za peniaze. Veľmi sa teším, ďakujem všetkým za podporu, som rád, že spolu budujeme moderné a spoľahlivé ozbrojené sily, ktoré sú tu vždy pre tých, ktorí to potrebujú,“ dodal minister.

HLAS – sociálna demokracia vyzýva Matoviča a Hegera, aby preverili Naďov tender na bojové vozidlá 8 × 8


HLAS – sociálna demokracia vyzýva premiéra Hegera a ministra financií Igora Matoviča, aby preverili tender na obrnené kolesové vozidlá 8×8 a do vyjasnenia pochybností pozastavili podpis slovensko-fínskej zmluvy.

„Hegerova vláda rozhodla, že budeme nakupovať bojové obrnené vozidlo Patria vo výške 4, 67 mil. eur s DPH, čo je o 670 000 eur vyššia cena ako pôvodne navrhovaná cena verzie Patria – Vydra, ktorú pripravovala moja vláda,“ uviedol líder Peter Pellegrini.

Ďalej dodal, že pri počte 76 kusov je cena vyššia takmer o 51 miliónov eur. „Minister obrany Naď musí rovnako právne zaručiť účasť slovenského priemyslu v tomto programe minimálne vo výške 70 percent, pretože práve s týmto pomerom počítala výroba Vydry,“ zdôraznil predseda HLASu.

„Zároveň vyzývam Útvar hodnoty za peniaze, aby vyhodnotil aktuálnu ponuku z pohľadu jej výhodnosti pre Slovenskú republiku,“ dodal Peter Pellegrini. Lídra HLASu – sociálna demokracia mrzí zbytočné finančné navyšovanie ceny bojového vozidla, pretože finančné prostriedky mohli byť použité na sociálne programy pre ľudí v týchto krízových časoch.

Zdroj: fb a TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články