10.9 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Talianski študenti ocenili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú in memoriam

Študenti prestížnej talianskej Univerzity v Padove udelili v sobotu in memoriam ocenenie zavraždenému slovenskému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv. TASR o tom v nedeľu informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
      Na slávnostnej ceremónii na pôde Padovskej univerzity sa zúčastnili rodičia Kuciaka a Kušnírovej, slovenská veľvyslankyňa v Taliansku Karla Wursterová a predseda Talianskej národnej tlačovej federácie Giuseppe Giulietti.
      Rodičia Kuciaka Jozef a Jana Kuciakovci a mama Kušnírovej Zlatica Kušnírová si od študentov prebrali Cenu študentskej akademickej rady na počesť Jána a Martiny za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv a zásad právneho štátu. Poďakovali študentom za ocenenie a vyzvali ich na pokračovanie v boji za ochranu ľudských práv vo svete.
      „Ich násilná smrť a ňou vyvolaná akútna potreba ochrany novinárov umocnili naše vedomie, že hodnoty demokratickej spoločnosti je potrebné pestovať a ich ochranu si neustále pripomínať. Ján a Martina verili v tieto hodnoty, ktoré sa premietali do ich životov a práce,“ uviedla vo svojom prejave Wursterová. Zároveň poďakovala študentom za zorganizovanie podujatia a za to, ako citlivo vnímajú nevyhnutnosť ochrany demokratických hodnôt v našej spoločnosti.
      Na podujatí sa zúčastnila aj investigatívna novinárka a najbližšia spolupracovníčka Kuciaka Pavla Holcová a člen Súdnej rady SR Pavol Žilinčík, uviedol komunikačný odbor MZVEZ SR.
      Ceremónia sa uskutočnila z iniciatívy Študentskej akademickej rady magisterského kurzu „Ľudské práva a multi-level governance“ Univerzity v Padove. Zároveň bola úvodným podujatím akademického roka 2021 – 2022. Ocenenie študenti udelili vôbec prvýkrát s cieľom začatia novej tradície aj do budúcich rokov.
      Univerzita v Padove, ktorá patrí medzi najstaršie univerzity vo svete, sa dlhodobo venuje ochrane ľudských práv. Nedávno poskytla štipendium aj pre 50 afganských študentiek a študentov.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články