11.5 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Súhrn aktualít, prečítajte si v skratke

Bratislava – Slovensko má v téme dlhodobej starostlivosti o seniorov dlh, ktorý treba riešiť napríklad aj s pomocou financií z plánu obnovy. Zásadné rozhodnutie o ďalšom rozvoji a smerovaní týchto sociálnych služieb by malo padnúť v horizonte niekoľkých mesiacov. V stredu to po návšteve Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v bratislavskej Rači povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

      Bratislava – Prípad Hedvigy Malinovej je dodnes symbolom zlyhania právneho štátu. Pri príležitosti 15. výročia od útoku na Malinovú to vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Dodala, že na nespravodlivosť voči vtedajšej slovenskej študentke maďarskej národnosti nesmieme nikdy zabudnúť.

      Bratislava – Nad zmenami podmienok účasti občanov na návšteve pápeža Františka na Slovensku sa aktuálne neuvažuje. Povedal to premiér Eduard Heger (OĽANO) pred stredajším rokovaním vlády. Neuvažuje o tom ani minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

      Bratislava – Vojenské hodnosti by viac nemali získavať verejní funkcionári. Povýšenie do hodnosti vojaka v zálohe by malo byť možné len v prípade, že je povýšený zaradený do aktívnych záloh. Hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána sa majú udeľovať ako prejav morálneho ocenenia, nemali by ich však získavať verejní funkcionári. Vyplýva to zo návrhu novely zákona o brannej povinnosti a ďalších zákonov, ktoré v stredu schválila vláda.
      – Vojenskú operáciu EUNAVFOR MED Irini by mohlo od marca 2022 posilniť do 11 príslušníkov Vojenskej polície. Po dobu šiestich mesiacov by mali plniť úlohy zásahového tímu na lodi pôsobiacej v operácii pod vlajkou Spolkovej republiky Nemecko. Návrh na dočasné rozšírenie zapojenia SR do operácie predložilo Ministerstvo obrany (MO) SR, v stredu ho schválila vláda.
       – Disciplinárny poriadok Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR by mohol byť účinný od 1. decembra. Vyplýva to z návrhu zákona o disciplinárnom poriadku NSS SR, ktorý v stredu schválila vláda. Zákon ešte musí odobriť parlament.
      – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) chce zaviesť nový inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra, ktorého cieľom bude podporiť predovšetkým vstup malých a stredných podnikov a samostatne zárobkovo činných osôb do systému duálneho vzdelávania. Vyplýva to z návrhu novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý v stredu odobrila vláda.
       – Od roku 2025 by sa malo zálohovať najmenej 90 percent plastových a kovových jednorazových obalov od nápojov. Nové ciele stanovuje novela zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorú vláda schválila na stredajšom rokovaní.
      – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) sa v novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch zameralo najmä na vzdelávanie učiteľov. Vláda ju na svojom stredajšom rokovaní schválila. Cieľom je najmä zosúladenie s aktuálnymi potrebami aplikačnej praxe v oblastiach, ktoré sa najviac týkajú výkonu pracovnej činnosti v kontexte poskytovania výchovy a vzdelávania deťom a žiakom.
      – Zefektívnenie procesu prijímacieho konania na vzdelávanie v stredných školách, komplexná zmena systému poradenstva a prevencie, či zavedenie pojmov, ako národnostná škola a národnostné školské zariadenia, sú cieľom návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorú v stredu schválila vláda. Novelou zákona sa upravuje aj rozšírenie dištančného vzdelávania v dennej forme štúdia alebo sa určuje najvyšší počet žiakov v triedach základných škôl.
      – V trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania by mali byť zakázané jednorazové plastové výrobky. Zakázané by mali byť aj na verejných podujatiach. Nápoje v jednorazových obaloch by nemali používať ani orgány štátnej správy. Vyplýva to z noviel zákonov o odpadoch a zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktoré v stredu schválila vláda na svojom rokovaní.
      – Základným princípom Akčného plánu ochrany práv osôb patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám na roky 2021 – 2025 je nastavenie úrovní a spôsobov participácie národnostných menšín a etnických skupín na plnení priorít stanovených v programových dokumentoch vlády SR, a to tak, aby zohľadňovali ich oprávnené potreby a v praxi viedli k skutočnej rovnosti príležitostí. Uvádza to Úrad vlády SR v materiáli, ktorý zadefinoval konkrétne aktivity na najbližšie päťročné obdobie. Materiál v stredu schválila vláda.
      – Z dotačného systému Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) v roku 2020 podporili 654 krajanských projektov z 29 štátov, prerozdelili medzi ne 1.901.258 eur. Vyplýva to zo Správy za rok 2020 o štátnej politike vo vzťahu k  Slovákom žijúcim v zahraničí a o poskytnutej štátnej podpore Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorú v stredu schválila vláda.
       – Od pondelka (30. 8.) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti 14 okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.
      – Štátna tajomníčka Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Kumanová v stredu končí vo svojej funkcii. Návrh na jej odvolanie a zároveň menovanie jej nástupkyne Viery Leščákovej schválila v stredu vláda.

      Bratislava – V súvislosti s výmenou na poste štátneho tajomníka Ministerstva kultúry (MK) SR ide o politickú nomináciu strany Za ľudí, vyplývajúcu z koaličnej zmluvy. Pred stredajším rokovaním vlády to zdôraznila šéfka rezortu Natália Milanová (OĽANO) a odbila zároveň ďalšie otázky týkajúce sa témy.
      – Odvolávanie Zuzany Kumanovej z funkcie štátnej tajomníčky rezortu kultúry je nešťastné. Vníma to tak ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Dôvodom je podľa nej to, že Kumanová vyslovila opačný názor na fungovanie strany, ako má jej líderka Veronika Remišová. Kolíková sa nezúčastnila tej časti rokovania vlády, ktorá sa mala návrhu na odvolanie Kumanovej venovať. Zatiaľ nepovedala, ako bude ďalej jej frakcia v rámci strany postupovať.
      – Jednu šikovnú ženu strieda na poste štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR druhá. O personálnej výmene vo vedení rezortu kultúry, ktorú v stredu schválila vláda, to po rokovaní kabinetu povedal minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.
      – Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová nepovedala Zuzane Kumanovej dôvod jej odvolania z postu štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR. Kumanová sa ani nestretla s výhradami k svojej práci či k svojim odborným názorom. Vyhlásila to Kumanová v reakcii na svoje stredajšie odvolanie. Vo vnútrostraníckych diskusiách zastávala podľa svojich slov neutrálny postoj, no niektoré diskusie boli podľa nej za čiarou.

      Bratislava – Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásilo v stredu nové výberové konanie na riaditeľa Literárneho informačného centra (LIC). Predchádzajúce výberové konanie nebolo úspešné, preto sa proces opakuje. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 27. septembra. TASR o tom informovala Adriána Čahojová z referátu komunikácie a protokolu Ministerstva kultúry (MK) SR.

      Bratislava – V prípade potreby ďalšej evakuácie z Afganistanu sú ozbrojené sily pripravené vyslať špeciál. Treba však zvážiť bezpečnostné riziká aj aktuálne stanoviská Talibanu. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol pred stredajším rokovaním vlády, na ktorom predpokladá k tejto téme zásadnú diskusiu.
      – Slovensko naďalej pokračuje v záchrannej akcii, ktorej cieľom je evakuovať z Afganistanu ľudí s blízkou, reálnou väzbou na Slovensko. Po stredajšom rokovaní vlády to deklarovali premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).
      – Slovensko má pomôcť ľuďom, ktorí pomáhali slovenským občanom a tiež blízkym Afgancov, ktorí žijú na Slovensku. Myslí si to prezidentka Zuzana Čaputová. Ak sa nepodarí evakuácia zo strany Slovenska, treba podľa nej o to požiadať našich partnerov.

      Bratislava – Situácia s ochorením COVID-19 je aj naďalej pomerne stabilná. Nerastú počty hospitalizovaných a relatívne stabilný je aj počet nakazených novým koronavírusom. Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

      Bratislava – Tri novely zákonov z oblasti školstva, ktoré v stredu schválila vláda, sú základom pre zmeny vo vzdelávaní a pre zmeny v tom, ako hľadíme na výučbu a na rolu učiteľa v škole. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

      Bratislava – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR spustilo ďalšie dva rozvojové projekty. Ich cieľom bude podpora výučby a aktivít, ktoré prispejú k vzájomnému spolunažívaniu všetkých národnostných menšín a majority. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.

      Bratislava – Práce na zmenách obsahu a formy vzdelávania, ktoré sú súčasťou plánu obnovy, pokračujú aj počas letného obdobia. Užšie pracovné tímy ústrednej komisie pre predprimárne a základné vzdelávanie v súčasnosti pripravujú návrh Úvodu do kurikula základného vzdelávania, ktorý zohľadní potreby 21. storočia. Do komisií, ktoré vznikli na základe otvorenej výzvy Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ), je zapojených 256 ľudí. Polovicu z nich tvoria ľudia z pedagogickej praxe. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

      Bratislava – V prípade výskytu krízových scenárov majú zložky rezortu vnútra spracované typové plány pre prípadné znovuzavedenie hraničných kontrol na vnútorných hraniciach, ktoré riešia aj personálne a materiálne zabezpečenie. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s otázkami o pripravenosti SR na prípadnú ďalšiu vlnu migrácie.

      Bratislava – Štvrtá zbraňová amnestia, ktorá sa skončila koncom apríla tohto roka, je spracovaná na 30 percent. V rámci nej nebolo doposiaľ u preskúmaných zbraní zistené spáchanie trestného činu. TASR o tom informovala Marta Fabiánová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

      Bratislava – V Bratislave sa v stredu začal medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB 2021. Slávnostne ho otvorili premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO), náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko a výkonný riaditeľ akciovej spoločnosti Incheba Alexander Rozin. Na výstavisku sa počas troch dní predstaví 72 vystavovateľov zo 17 krajín. Veľtrh potrvá do piatka (27. 8.).

      Bratislava – Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho predložia na septembrovú schôdzu parlamentu legislatívny návrh, ktorý má umožniť vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia. Pellegrini o tom informoval na stredajšej tlačovej konferencii. Tvrdí, že ich legislatívne návrhy majú umožniť v krátkej dobe novelizovať Ústavu SR tak, aby sa o zmenách pri referende mohlo rokovať skôr ako v decembri, keď uplynie polročná lehota od odmietnutia obdobného návrhu.

      Bratislava – Verejnosť by mala mať prístup na oslavu výročia Slovenského národného povstania (SNP). Expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini preto vyzval vládu, Národnú radu (NR) SR, prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a organizátorov osláv, aby verejnosti vstup na oficiálnu časť podujatia v Banskej Bystrici umožnili. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii. Kritizuje zámer pustiť do Múzea SNP verejnosť až popoludní, keď sa skončí oficiálna časť osláv.

      Bratislava – Návrh novely zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí by mal byť pripravený do konca roka. Po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom kabinet schválil bilančnú správu o štátnej politike vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí v roku 2020 a návrh štátnej politiky voči krajanom na rok 2022, to uviedol predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Ján Pilip.

      Bratislava – Prostredníctvom 5380 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (24. 8.) na Slovensku 81 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudla žiadna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na svojom webe priblížilo, že pribudlo aj 21 pozitívne testovaných z ukončených 7513 antigénnych testov.

      Bratislava – Zástupcovia rómskej občianskej spoločnosti vyzvali premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby spolu s ministrami zvážili na stredajšom rokovaní vlády SR odvolanie štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzany Kumanovej. Žiadajú ho o to v otvorenom liste, pod ktorý sa podpísalo viac ako 40 rómskych osobností.

      Bratislava – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zverejnila na stránke www.navstevapapeza.sk podmienky a pravidlá návštevy jednotlivých verejných podujatí s pápežom Františkom. K dispozícii sú v časti Program – Možnosti účasti. Nachádzajú sa v nej osobitné informácie pre Prešov, Košice a Šaštín. TASR o tom informovala Tlačová kancelária KBS.
      – Akreditáciu novinárov na podujatia počas septembrovej návštevy Svätého Otca na Slovensku uzavrú organizátori skôr, ako pôvodne avizovali. Pre zvýšený záujem zo strany domácich i zahraničných médií bude uzatvorená k 31. augustu. TASR o tom informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.  

      Bratislava – Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chce revitalizovať mŕtve rameno Bielej Oravy pri zaústení potoka Vavrečanka. Na obstaranie stavby vyhlásili ochranári tender. Odhadovaná hodnota zákazky je 182.092 eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

      Udavské – Obce pred povodňami zachráni len prevencia. Na túto úlohu však Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) ako správca slovenských vodných tokov nemá dostatočné materiálne ani personálne vybavenie, samosprávy zas brzdí neodbornosť a tiež byrokracia, zhodli sa v stredu zástupcovia piatich samospráv, ktoré vlani alebo tento rok zasiahli povodne. SVP s pripomienkami na svoju prácu súhlasí, argumentuje však nedostatkom finančných prostriedkov.

      Bratislava – Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír P. zostáva vo väzbe. V stredu o tom rozhodol Najvyšší súd (NS) SR, keď zamietol sťažnosť obvineného voči uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

      Bratislava – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v stredu schválil dohodu o vine a treste s exriaditeľom ekonomickej sekcie Ministerstva vnútra SR Martinom Fleischerom a odsúdil ho na dvojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Fleischer pol zadržaný počas novembrovej policajnej akcie Očistec. ŠTS zároveň odsúdil aj jeho manželku Margarétu na rovnaký trest.

      Bratislava – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje v stredu hlavné pojednávanie s členom zločineckej skupiny sátorovcov Lehelom H. Na proces bolo pôvodne predvolaných sedem znalcov a jeden svedok. Dostavilo sa päť znalcov.
      – Päť znalcov – pracovníkov Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) Prezídia Policajného zboru – vypovedalo postupne pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku na procese s členom zločineckej skupiny sátorovcov Lehelom H. Na proces v stredu bolo pôvodne predvolaných sedem znalcov a jeden svedok. Súd musel znalcov predvolať a vypočuť ich, keďže obžalovaný nedal súhlas, aby sa čítali ich písomné znalecké posudky.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články