21.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Súd z väzby prepustil troch obvinených v kauze Takáčovci. V Leopoldove už čakala NAKA

Zastupujúca predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská vydala príkaz na prepustenie z väzby troch obvinených v kauze takáčovci.

Ide o Mariána Gaála, Patrika Vidašiča a Juraja Almašiho.

Dôvodom je, že prokurátor nestihol lehotu. Informáciu potvrdili advokáti obvinených. Podanie obžaloby sprevádzali udalosti, ktoré vzbudzovali pochybnosti. Na prípad som upozornila ešte 15. júla na stránke Súdne rozhodnutia. Prečítajte si tu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek podal obžalobu v kauze takáčovci na Špecializovaný trestný súd 6. júla.

Už o dva dni, 8. júla špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vzal obžalobu späť.

Následne obžalobu podali opäť (bez akýchkoľvek zmien) 12. júla.

Ak prokurátor nepodá najmenej dvadsať pracovných dní pred uplynutím lehoty väzby obžalobu, obvinený musí byť prepustený na slobodu. Tak hovorí trestný poriadok. Obvineným Mariánovi Gaálovi a Patrikovi Vidašičovi končila lehota väzby 28. júla.Prokurátor síce ešte 28. júna požiadal, aby im sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu predĺžil lehotu väzbu v prípravnom konaní a súd aj určil termín výsluchu na 7. júla. No sudca Ján Giertli však už rozhodovať nemohol, keďže prokurátor medzi tým podal obžalobu. Jeho jurisdikcia pre prípravné konanie skončila momentom podania obžaloby. Po podaní obžaloby rozhoduje o väzbe ten, komu napadla obžaloba. Gaál bol vo väzbe v Ilave a väznicu už opustil. Vidašič sedel v Leopoldove. Pred bránou väznice ho čakali policajti z NAKA, ktorí ho zadržali, dôvody nie sú známe. Obvinenému Jurajovi Almašimu skončila lehota väzby 15. júla. Ešte 14. júla senát 2 T Najvyššieho súdu SR ho síce ponechal vo väzbe do 15. septembra, no rozhodoval aj napriek tomu, že to už nebolo v jeho jurisdikcii a v zmysle skorších nálezov Ústavného súdu SR nemal rozhodovať vôbec. Juraj Almaši už odišiel z Ústavu na výkon väzby v Košiciach.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho podriadený prokurátor Michal Šúrek by sa mali naučiť napočítať dvadsať. Zaujímavý bude postoj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Podá v tejto súvislosti návrh na disciplinárne konanie? Prípad budem sledovať aj naďalej.

Súd z väzby prepustil troch obvinených v kauze Takáčovci. V Leopoldove už čakala NAKA

FOTO: Juraj Almaši odchádza z Ústavu na Výkon väzby v Košiciach.(Archív pir)

Júlia Mikolášiková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články