24.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Súd udelil prvý trest za šírenie dezinformácií o koronavíruse

Mestský súd v Prahe udelil v Česku vôbec prvý trest za šírenie dezinformácií o koronavíruse.

Za šírenie klamstiev o smrti seniorov po očkovaní v opatrovateľskom domove v obci Měšice v Stredočeskom kraji sa musí bývalá novinárka Jana Peterková verejne ospravedlniť a zaplatiť pokutu vo výške štvrť milióna českých korún (zhruba 10.200 eur). Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, informoval v piatok portál iROZHLAS.cz.
      

Súd udelil prvý trest za šírenie dezinformácií o koronavíruse
Jana Peterková, zdroj: FB

„Súd jej zakázal tieto informácie šíriť ďalej a musí zaplatiť aj pokutu,“ uviedol právnik opatrovateľského domova Robert Falbr. „Pani Peterková je povinná sa môjmu klientovi písomne ospravedlniť a zverejniť toto ospravedlnenie na sociálnych sieťach i na svojej webovej stránke,“ povedal Falbr. Dodal, že Peterková musí okrem finančnej pokuty uhradiť aj súdne trovy.
      

Z verdiktu súdu:

„Žalovaná je povinná povinna zdržet se šíření informací o tom, že se pečovatelská služba oprávněné podílela na očkování seniorů vakcínou Pfizer/BioNTech v pečovatelském domě v Měšicích, že po provedeném očkování zemřelo několik seniorů, že po provedeném očkování se u několika seniorů rapidně zhoršil zdravotní stav, že jedna zaměstnankyně oprávněné, která se nechala očkovat, dostala vysoké teploty, začaly jí ochrnovat končetiny rukou a nohou, jako kdyby dostávala mrtvičku, a teď leží na přístrojích, že paní Václava Vondráčková působila u oprávněné jako pečovatelka i po červnu 2020 a že jednatelka oprávněné zfalšovala úmrtní listy.“

Samotná Peterková sa na súd nedostavila, pričom tvrdila, že o ňom nevedela. Video, ktoré obsahuje spomínané tvrdenia, chce podľa vlastných slov z internetu odstrániť. Vo veci sa však plánuje brániť a podniknúť právne kroky.
      Opatrovateľský domov sa s Peterkovou súdi pre šírenie klamstiev o očkovaní. Podľa serveru Manipulátoři.cz zverejnila rozhovor s Václavou Vondráčkovou, ktorá tvrdila, že v domove pracovala a že po podaní vakcíny proti koronavírusu tam zomrelo niekoľko seniorov.
      Obec Měšice to popiera. Zároveň informovala, že jej starosta Martin Čacký zistil prostredníctvom riaditeľa spoločnosti, ktorá zmienený domov prevádzkuje, že Vondráčková tam už od mája 2020 nepracuje.

Bývalá televízna reportérka

Starosta obce Měšice uviedol, že zdrojom nepravdivej informácie je opatrovateľka, ktorá už sa o seniorov nestará. Niekdajšia zamestnankyňa opatrovateľskej spoločnosti Václava Vondráčková následne priznala, že klamala. Svoj čin zviedla na Janu Peterkovú, ktorá jej vraj ponúkala finančnú pomoc, uviedol portál zpravy.aktualne.cz.
Bývalá televízna reportérka o práci v televízii Nova pred rokmi prišla kvôli vzťahu s podnikateľom Tomášom Pitrom, ktorý v minulosti utekal pred zákonom a bol odsúdený za podvod. Pri pandémii covidu ale začala natáčať nové reportáže. Tentokrát ich však vysiela na sociálnych sieťach.


Na Facebooku Peterkovú sleduje takmer 42-tisíc ľudí. Jej videá majú v súčte stovky tisíc vzhliadnutí. Vlani vo februári ju polícia začala preverovať kvôli šíreniu poplašnej správy aj v ďalšej veci. Za to jej hrozí väzenie.

Zdroj: TASR, irozhlas.cz, fb
      

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články