9.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Študentská rada nepovažuje navýšenie príspevku na ubytovaného študenta na 10 eur za dostatočné

Valné zhromaždenie Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) nepovažuje navýšenie príspevku na ubytovaného študenta či študentku na 10 eur mesačne za dostatočné. Uznieslo sa na tom na svojom stretnutí v Lipovskom Mikuláši.

ŠRVŠ o tom informovala na svojej webstránke. V súvislosti s infláciou a rastom nákladov na zaisťovanie základných životných potrieb študentstva, a tiež rastom materiálnych výdavkov súvisiacich s fungovaním ubytovacích zariadení, by sa podľa nich tento príspevok mal zvýšiť prinajmenšom na 13 eur mesačne na ubytovaného študenta. Valné zhromaždenie rovnako upozornilo aj na nedostatočnosť zvýšenia príspevku na stravovanie. Jeho zvýšenie o 10 centov na 1,50 eura podľa nich študujúci nepocítia a požadujú, aby sa zvýšil aspoň na 2,50 eur. Poukázali pri tom na to, že za posledné tri roky sa doplatok študentstva na stravu zvýšil v priemere o dve eurá, čo má za následok, že časť študujúcich si už nemôže dovoliť odoberať dve jedlá denne, tak ako v minulosti.

Valné zhromaždenie už dlhší čas vníma nedostatočné financovanie vysokých škôl na Slovensku, čo podľa nich vplýva na chod a kvalitu vysokých škôl. Ocenilo však návrh Metodiky a rozpisu dotácií financovania verejných vysokých škôl na rok 2023, a tiež zvýšenie objemu prostriedkov súvisiace s valorizáciou miezd, ktoré podľa nich aspoň čiastočne zohľadňuje rast inflácie. Zhromaždenie tiež súhlasilo s finančnou podporou excelentných pracovísk, no požadujú, aby podpora nebola realizovaná prostredníctvom prerozdelenia celkového balíka, ale cez navýšenie celkovej dotácie pre verejné vysoké školy. Predsedníctvo ŠRVŠ Valné zhromaždenie zaviazalo, aby od kompetentných orgánov požadovali zvýšenie objemu verejných zdrojov smerujúcich na financovanie vysokého školstva na hodnotu prinajmenšom jedného percenta HDP.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články