17.6 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Strava v lete by mala byť ľahká, neodporúčajú sa mastné a ťažké jedlá

Strava počas leta by mala byť ľahko stráviteľná a s nižšou energetickou hodnotou. Neodporúča sa konzumácia ťažkých a mastných jedál. Tie zaťažujú tráviaci systém a uberajú energiu. Upozornil na to vedúci odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Marek Slávik.

„Zložením má byť strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky, najmä nasýtené tuky a na jednoduché sacharidy,“ skonštatoval.

Apeluje tiež na dostatok ovocia a zeleniny, najmä sezónnych, ktoré podľa jeho slov obsahujú okrem tekutín množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a vlákniny. „V lete je priebežné dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou obzvlášť dôležité,“ doplnil.

Slávik tiež odporúča častejšiu konzumáciu v menších dávkach. „Nie je vhodné jesť ani príliš veľa, ani príliš málo. Niektorí seniori v extrémnych teplotách strácajú chuť do jedla, opatrní by mali byť aj diabetici, tieto skupiny populácie by mali mať pravidelnú dostatočnú stravu,“ zdôraznil.

Ľudia by sa podľa jeho slov v lete mali vyhýbať tiež ľahko kaziacim sa potravinám, akými sú napríklad údeniny, mäkké salámy, majonézové šaláty či niektoré mliečne výrobky. Upozornil, že môžu byť zdrojom infekcie.

Vysoké teploty v lete vedú aj k zvýšeným stratám vody z organizmu najmä potením, čo je spojené aj so stratou minerálov vrátane sodíka. Straty tekutín a minerálnych látok je preto podľa odborníkov ÚVZ SR potrebné nahrádzať správnym pitným režimom.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x