14.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Štefan HARABIN: Lipšic a Kaliňák sú siamské dvojčatá, ktorí boli a sú vycvičení USA (rozhovor – II. časť)

Osobu Štefana Harabina netreba Slovákom zrejme vôbec predstavovať. Jeho názory na dianie u nás sú nielen neortodoxné, ale najmä veľmi zaujímavé. Také sú aj jeho vyjadrenia na súčasnú politickú scénu na Slovensku, ktorá je od tej normálne na hony vzdialená.

Exminister spravodlivosti, expredseda Najvyššieho súdu a v posledných voľbách aj neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin vie veci pomenovať jasne a priamo. Potvrdil to už slovami, ktoré sme zverejnili vo včerajšej I. časti rozhovoru s ním, keď hovoril o súčasnej politickej scéne, a potvrdzuje to i dnes, keď sa rozrozprával nielen na tému väznených bývalý vysokopostavených ľudí v  justícii, ale aj o súčasnom najznámejšom kajúcnikovi či „zaujímavom“ špeciálnom prokurátorovi.

Za Jankovskej druhú väzbu budeme v budúcnosti ešte platiť

Čo si myslíte, ako dopadne situácia okolo Kováčika, Gašpara a Jankovskej?

Nechcem kauzy Kováčika, Gašpara a Jankovskej posudzovať z hľadiska viny či neviny, lebo som neštudoval spisy. Ja sa ale Kováčikovi čudujem, že si neuplatnil jeden zo základných dôvodov, že prvostupňový rozsudok voči nemu bol, okrem iného, opretý kardinálne iba o výpoveď svedka Makóa, o ktorom každý vie, že to je kajúcnik z povolania, a pritom ako svedok vypovedal na súde s rúškom. V trestnom konaní nesporne platí zákonná zásada bezprostrednosti a ústnosti. Ako mohol sudca hodnotiť výpoveď Makóa, keď mu nevidel do tváre? Je celý rad judikátov, aj z Najvyššieho súdu, že pokiaľ chce sudca posúdiť vierohodnosť výpovede, či už svedka, poškodeného, znalca alebo obžalovaného, tak mu musí vidieť do tváre počas výpovede. Podľa gestikulácie, mimiky tváre, správania a iných prejavov potom sudca, okrem iného, vyhodnotí danú výpoveď ako hodnovernú alebo nehodnovernú. Čiže už len na základe tohto musí byť jeho rozsudok okamžite zrušený, lebo bol postavený i na nezákonnom dôkaze. To je to isté ako to, že lekár nemôže cez telefón diagnostikovať u pacienta, či nejakú chorobu má, alebo nemá. U Jankovskej treba povedať, že to, čo vyplávalo na povrch, ako ju vo väzbe mučili a vyhrážali sa jej, toto nie je možné akceptovať v žiadnom režime, ktorý si hovorí, že je právny štát. A to som mal v minulosti, ešte vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu, negatívny vzťah nielen s Jankovskou, ale aj s Kováčikom, lebo dôsledne nedržali vždy princípy práva. Navyše u Jankovskej sa udialo to, že bola vo väzbe v dvoch trestných veciach súčasne, čo je absolútne vylúčené. Keď Jankovská doteraz nežalovala štát za túto druhú väzbu, určite tak urobí v budúcnosti, a my za toto všetko budeme platiť.

Štefan HARABIN: Ak by opozícia tak veľmi chcela, predčasné voľby by dokázala vyvolať veľmi jednoducho (rozhovor, I.časť)

Kto Lipšica viackrát podržal? Lipšic je iba obyčajný kriminálnik

Štefan HARABIN: Lipšic a Kaliňák sú siamské dvojčatá, ktorí boli a sú vycvičení USA (rozhovor – II. časť)
Podľa Štefana Harabina je súčasný šéf špeciálnych prokurátorov Daniel Lipšic (vpravo) obyčajný kriminálnik, ktorého viackrát podržal exminister vnútra Robert Kaliňák (vľavo). Zdroj: FB / Štefan Harabin

Je normálne, že taká slabá dôkazná situácia, aká bola u Makóa viedla k tomu, že ho pustili a on si pokojne behá po slobode a dokonca podniká so štátom?

Samozrejme, že toto nie je normálne a ja som tieto maniere ako trestný sudca, hneď po ich zavedení do Trestného poriadku, nazval kupčenie s vrahmi. Videl som, že je to zneužiteľný inštitút, a preto som ako minister spravodlivosti začal konať ešte v roku 2006-7. Po roku som do vlády predložil legislatívny návrh  noviel týkajúcich sa trestného procesu a hmoty v smere zrušenia aj tohto inštitútu. Ale čo sa vo vláde stalo? Keďže v štádiu prípravy zo strany jednotlivých ministerstiev pripomienky odmietajúce novely neboli, materiál som predložil na rokovanie vlády. Tesne pred otvorením tohto bodu vystúpil Kaliňák, že tieto trestné novely sú predčasné Dovtedy absolútne nikto nič! No a Kaliňák s Ficom spolu s ministrami zo Smeru odsúhlasili uznesenie, že sa o materiáloch nerokovalo a boli dané do depozitu. Kto je teda hlavný a kardinálny vinník toho, že kupčenie s vrahmi v praxi ostalo a premenilo sa teraz aj na kupčenie s korupčníkmi? Sú toto principiálni ľudia? Teraz im to vadí, keď sa to týka tiež ich politických a straníckych súputnikov?

Je možné, že Lipšic, ktorý je vaším veľkým nepriateľom, po zmene vlády odíde z funkcie sám, alebo bude odvolaný?

Opäť sa je treba vrátiť do histórie. Lipšic a Kaliňák sú siamské dvojčatá, ktorí boli a sú vycvičení USA a nevylučujem, že doteraz sú riadení CIA. Majú k sebe veľmi blízko, a preto sa navzájom chránia a obhajujú. Po nástupe do funkcie ministra spravodlivosti som dal urobiť ekonomickú revíziu a zistili sme, že za Lipšica sa nadhodnotili zmluvy o asi 200 miliónov korún (6,6 milióna eur). Vedúci úradu síce podal trestné oznámenie, cez Trnku a Kaliňáka to ale bolo zahrané do autu. O kauze sebaprezentácie Lipšica a prieskum verejnej mienky v prospech svojej osoby zo štátnych peňazí som tiež už hovoril. Za spreneveru už na neho bol podaný návrh obžaloby vtedajším prokurátorom Šamkom, ktorú však zniesli zo sveta Čižnár, Trnka a Kaliňák, ktorí zjavne kryli zlodeja Lipšica. Na Lipšica malo byť podané trestné oznámenie uznesením parlamentu, že mňa ako ministra spravodlivosti krivo obviňoval z neexistujúcich stykov so Sadikim, ale Kaliňák a Smer tesne pred hlasovaním Lipšica opäť podržali. Zoberte si jeho dopravnú nehodu. Je to jediný prípad na Slovensku, kedy páchateľ nehody, v tomto prípade Lipšic, pri závažnom porušení dôležitých povinnosti vodiča dostal za usmrtenie chodca na prechode podmienku. Generálnym prokurátorom bol Ficov spolužiak Čižnár, ktorý pred Lipšicovým súdom zrušil internú smernicu na prokuratúre, podľa ktorej dozorujúci prokurátor bol povinný pri dopravnej nehode so smrteľným následkom navrhovať nepodmienečný trest. A prokurátor mu nepodmienečný trest ani len nenavrhol. Kto teda Lipšica viackrát podržal? Lipšic je kriminálnik, ktorý, navyše v rozpore so zákonom, ako súkromná osoba dostal previerku od NBÚ na „Prísne tajné“! A to bez toho, aby bol akokoľvek preverovaný. Jeho previerka NBÚ je bez najmenších pochybnosti výsledkom trestnej činnosti Krajniaka, Konečného a Lipšica, čiže organizovanej zločineckej skupiny.

Harabin sa zase pustil do prezidentky Čaputovej. Má korupčným spôsobom získanú advokátsku skúšku, tvrdí okrem iného (VIDEO)

Vulgárnosť a plagiátorstvo sa u nás stávajú normou a normálnosťou

Lipšic je teda, z vášho pohľadu nestíhateľný, lebo ho kryje nielen súčasná vládna garnitúra, ale aj tá predchádzajúca… Vie si teda obliecť ten správy kabát?

Áno, keby prišiel k moci opäť Fico s Kaliňákom, tak Lipšic stíhaný určite nebude. Taký je reálny stav. Ostatné sú iba mediálne hry.

Máme tu vládu plagiátorov, aká tu ešte nebola (Matovič, Kollár, Grohling…), ba dokonca aj prezidentka, ktorej vyčítate, že má korupčným spôsobom získanú advokátsku skúšku, ba sú tiež veľmi vážne pochybnosti o legálnosti nadobudnutia jej právnického titulu. Čo si o súčasnom stave našej politickej scény myslíte?

Vo vzťahu k Rumunsku sa zahraničie často vyjadruje hanlivým spôsobom, že majú demokraciu karpatského typu, ale tam minister konkrétneho rezortu nedávno odstúpil iba pre podozrenie, že má plagiátorský titul. A čo u nás? Plagiátorom je minister školstva, expremiér aj súčasný minister financií, a tiež predseda parlamentu, ktorý je navyše i drogový díler. Plagiátorom je aj dáma dočasne sediaca v úrade prezidenta Slovenska. Oni už nie sú podozriví, lebo sa priznali k plagiátorstvu. A títo ľudia nám vládnu. Toto je ale všetko o morálke. Hierarchia hodnôt je v našej spoločnosť žiaľ meraná takým parametrami, že vulgárnosť a plagiátorstvo stávajú sa normou, normálnosťou, a tí, ktorí sú normálni sú považovaní za nenormálnych.

Nemenej zaujímavá bude aj tretia, záverečná časť rozhovoru so Štefanom Harabinom, v ktorej nám prezradil svoj pohľad na prezidentku, jeho možnú opätovnú kandidatúru na post hlavy štátu, Mikasove vyhlášky či povinné očkovanie a situácie okolo neho.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články