19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Štát preplatí starostlivosť o utečencov pozitívne testovaných na covid

Štát preplatí zdravotnú starostlivosť o vojnových utečencov z Ukrajiny, pokiaľ budú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.  
      

„Ľudia, ktorí sú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, dostanú všetky potrebné vyšetrenia a starostlivosť. Ak nie sú zdravotne poistení, úhrada bude realizovaná zo štátneho rozpočtu,“ uviedla Eliášová.
      Priblížila, že azylanti majú plne preplácanú zdravotnú starostlivosť ako ostatní účastníci systému. Žiadateľ o azyl a žiadatelia o dočasné útočisko majú nárok na neodkladnú a potrebnú indikovanú zdravotnú starostlivosť, doplnila hovorkyňa.
      Zvyšnú skupinu ľudí ministerstvo aktuálne rieši. „Cieľom je, aby všetci ľudia mali zabezpečenú a uhradenú minimálne neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ avizovala Eliášová.
      

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková pre TASR uviedla, že úrady verejného zdravotníctva v spolupráci s miestnymi orgánmi štátnej správy a samosprávy pracujú na manažmente možných rizík. „Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) epidemiologickú situáciu dôsledne monitorujú s dôrazom na ľahko prenosné, ale i závažné prenosné ochorenia (predovšetkým respiračné) a zabezpečujú potrebnú koordináciu a starostlivosť,“ vysvetlila Račková.
      RÚVZ sú podľa jej slov pripravené poskytnúť súčinnosť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a ďalším inštitúciám. „Tým, že situáciu priebežne monitorujeme, vieme v prípade zhoršenia situácie pohotovo zareagovať, najmä v prípade vzniku ohnísk nákazy,“ ozrejmila hovorkyňa.
      Zároveň dodala, že sekvenujú aj pozitívne vzorky od osôb prichádzajúcich zo zahraničia. „Výber vzoriek je pri sekvenovaní reprezentatívny,“ skonštatovala Račková.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články